Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
2nd Global Life Sciences Conference – przegląd najważniejszych spółek biotechnologicznych
Innowacyjne pomysły, nowe technologie i obiecujące wyniki badań – najczęściej te słowa mogliśmy usłyszeć podczas drugiego spotkania „Global Life Sciences Conference” na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Padały one z ust przedstawicieli 12 spółek, zarówno polskich jak i zagranicznych, którzy przedstawili swe dotychczasowe osiągnięcia.

2 października warszawska GPW po raz drugi już gościła przedstawicieli spółek z branży life science. „Global Life Sciences Conference” pozwoliła na spotkanie się zarówno właścicieli firm, inwestorów, ale także osób, które w przyszłości będą odbiorcami nowych technologii. Beata Kacprzyk, ekspert w Dziale Rozwoju Sieci Biznesowej GPW, podczas swego wystąpienia zwróciła uwagę na szybkie tempo rozwoju polskiego rynku. GPW jest bowiem największą i najbardziej płynnie rozwijającą się giełdą w Centralnej i Wschodniej Europie. Jej główną rolą nie jest umożliwienie rozwoju spółek, ale edukacja inwestorów.  To oni bowiem posiadają środki finansowe i to oni również mogą w przyszłości założyć własne przedsiębiorstwa. A debiutów jest wiele – „Co trzeci dzień pijemy szampana” jak mówi P. Kacprzyk.

W trakcie konferencji swe osiągnięcia jak i plany przedstawiło 12 spółek: Wand Dental, Milestone Medical, Perma-Fix Medical, Verisante Technology, Helix Biopharma Corp., Orgenesis, Panacea Global, Genspera, Pressure Biosciences, Selvita, Braster i Voxel.  Nie wszystkie są notowane na polskiej giełdzie, jednak każda z nich widzi tu swe plany na dalszy rozwój. Większość spółek prowadzi badania z obszaru nowotworów, bądź to w diagnostyce, bądź w tworzeniu leków. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Perma-Fix Medical

Spółka reprezentowana podczas konferencji przez swego Dyrektora, dr Loiusa Centofanti. Firma zajmuje się m.in. utylizacją odpadów radioaktywnych. Prelegent zaprezentował, jak firma opracowała nową technologię tworzenia TC-99m, izotopu wykorzystywanego w radiologii podczas tworzenia obrazów poszczególnych organów wewnętrznych człowieka.  

Izotop ten produkowany jest w wyspecjalizowanych reaktorach, które w najbliższych latach mają być stopniowo zamykane (Stany Zjednoczone – 2016 rok, Francja – 2018 rok). Perma-Fix Medical opracowała technologię, która pozwala na wytworzenie TC-99m bez udziału specjalnych reaktorów i dodatkowo – bez odpadów radiologicznych. Izotop może zostać wytworzony w każdym reaktorze, a ominięcie w procesie produkcji uranu jest znacznie bezpieczniejsze. Dr Centofanti podkreślił, jak ważne podczas opracowywania tego procesu była współpraca z polskim Narodowym Centrum Badań Jądrowych POLATOM. Podstawowe korzyści wynikające z produkcji izotopu z naturalnego molibdenu to możliwość produkcji lokalnej, w każdym reaktorze, eliminacja ryzyka związana z odpadami radioaktywnymi i tym samym ekologiczność.

Verisante Technology

Jest to kanadyjska spółka, której prezesem jest Thomas Braun. Przedstawił on podczas konferencji produkty, jakie firma może zaoferować. Działalność jej skupiona jest wokół wykrywania nowotworów: skóry, płuc i jelit. Jak początkowa zaznaczył P. Braun, rak skóry dotyka obecnie 1/5 osób. Szanse na przeżycie maleją wraz ze stadium rozwoju raka. Dlatego też firma proponuje swoje urządzenie – Aura, która diagnozuje wszelkie zmiany skórne. Dzięki temu zmiany nie będą musiały być wykrywane przez specjalistów np. dermatologów. Urządzenie może być wykorzystywane przez lekarzy pierwszego kontaktu, którzy jako pierwsi będą mogli zbadać zmiany skórne w kilka sekund. Umożliwi to  wykrywanie nowotwór we wczesnych stadiach rozwoju.

Orgenesis

Wystąpienie Scotta P. Carmera i osiągnięcia spółki Orgenesis wzbudziły chyba największe zaciekawienie wśród słuchaczy. Firma pochodzi ze Stanów Zjednoczonych  i jak na razie nie jest notowana na GPW.  A ich największe osiągnięcie wiąże się ze sposobem leczenia cukrzycy. Opracowali oni bowiem sposób, dzięki któremu diabetycy nie będą musieli dostarczać do organizmu insuliny. Naukowcy zdołali dokonać transdyferencjacji komórki (przeprogramowania). Materiał pobierany jest z wątroby, a następnie rozmnożony (z 2 mln do 2 mld). W ciągu tygodnia komórki  zaczynają produkować insulinę, a  po miesiącu pacjent jest wolny do insuliny zewnętrznej.

Koncepcja ta jest jak na razie w fazie badań przedklinicznych. Nie wiadomo jak długo przeszczepione komórki będą żyły w organizmie ludzkim. Wystąpienie P. Carmera wywołała dużą dyskusję, a pytania pochodziły zarówno od przedstawicieli firm, jaki i lekarzy. Wrażenie, jakie pozostawił po sobie przedstawiciel firmy Orgenesis, spotęgowane zostało jednym faktem – sam prelegent posiada córkę chorą na cukrzycę.

 

Genspera

Kolejna firma pochodząca z Ameryki Północnej, tym razem ze Stanów Zjednoczonych. Craig Dionne, jeden z głównych założycieli spółki, przestawił jak wykorzystując leki pochodzenia roślinnego można leczyć pacjentów w późnych stadiach choroby nowotworowej.

Lek opracowywany jest z wykorzystaniem cząsteczek marchwi śmierci ( thapsia garganica ). Ma być on dostarczany bezpośrednio do miejsca, gdzie znajduje się guz. Dzięki temu cały organizm jest w mniejszym stopniu obciążany. Skutki uboczne występują (wysypka, nudności), jednak lek nie ma negatywnego wpływu na wątrobę, szpik kostny i układ krążenia. U pacjentów, którzy są w późnych stadiach choroby nowotworowej, medykament powoduje zatrzymanie tworzenia się nowych guzów.

Braster

Polska spółka notowana na NewConnect. Była to przedostania prezentacja podczas tej 10-godzinnej konferencji. Dlatego też prezes spółki, Krzysztof Pawełczyk, postanowił pobudzić nieco zmysły słuchaczy dyskretnym zdjęciem kobiecych piersi.

Grafika jednak jak najbardziej odpowiadała profilowi firmy. Braster zajmuje się bowiem diagnostyką raka piersi. Opracowali oni metodę diagnozowania, wykorzystując mieszaninę związków ciekłokrystalicznych. Dzięki temu nowotwór może być wykrywany bezinwazyjnie we wczesnych stadiach zarówno przez lekarza, ale także przez samą kobietę za pomocą urządzenia BRASTER Tester.

 

Niestety, z racji opóźnienia polskie firmy biotechnologiczne występujące na końcu konferencji musiały nieco skromniej zaprezentować swój dorobek badawczy. Jednak wszystkie wystąpienia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dyskusje i pytania kierowane do prelegentów były dowodem na to, jak duże emocje i ciekawość budzą odkrycia biotechnologiczne wśród inwestorów, lekarzy i zwykłych odbiorców ich produktów. Konferencja ta pokazała przede wszystkim, jak bardzo zagraniczne firmy zainteresowane są polskim rynkiem i jak potrzebna jest komunikacja między przedsiębiorcami.

 

KOMENTARZE
Newsletter