Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biomed Lublin stawia na rozwój
Biomed Lublin stawia na rozwój
Jak poinformował Prezes Zarządu BIOMED LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. Pan Michał Piróg, spółka zamierza się rozwijać, rozszerzać swoją sprzedaż za granicą oraz zarejestrować nowe produkty. Zwiększenie mocy produkcyjnych będzie wiązało się z powstaniem nowego zakładu produkcyjnego na terenie Lublina. Nowa startegia rozwoju Biomedu Lublin ma zostać opracowana pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku.

 

 

W ostatnim czase Biomed Lublin przeszedł poważne zmiany, które podyktowane były złą sytuacją finansową spółki. Powołanie nowego Zarządu i wprowadzenie działań naprawczych pozwoliły odbić się od dna. W trzecim kwartale 2017 roku firma odnotowała 1 mln zł zysku operacyjnego, natomiast 2016 rok spółka zamykała 28 mln zł straty!

Obecnie spółka posiada dwa zakłady produkcyjne. Rozbicie produkcji na dwa zakłady, przy niewielkiej ilośći produktów, wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego w planach rozwoju Biomedu pojawił się pomysł budowy nowej fabryki. W wypowiedzi dla PAP Michał Piróg powiedział - Liczymy optymistycznie, że za trzy lata Biomed-Lublin to będzie jeden nowy zakład, a nieruchomości, które mamy pozwolą w części sfinansować tę nową fabrykę.

Biomed zrezygnował z produkcji swoich sztandarowych produktów: LAKCID, LAKCID FORTE, LAKCID L. Licencja na sprzedaż produktu została odsprzedana Polpharmie za 17 mln zł. Od 1 stycznia 2018 roku produkty marki Lakcid będą sprzedawane jako produkty Polpharmy.

Teraz spółka zamierza się skupić na sprzedaży szczepionki przeciwgruźliczej (BCG), Onko BCG (wykorzystywanej w leczeniu raka pęcherza) oraz Distreptazy. Obecnie do produkcji tych preparatów wykorzystywane jest 100% mocy przerobowych Biomedu. - Wznowienie inwestycji i zwiększenie mocy produkcyjnych jest czymś, z czym musimy się zmierzyć. Mamy klientów, którzy już zgłosili zapotrzebowanie wielokrotnie przekraczające nasze obecne zdolności produkcyjne - dodał prezes Piróg.

Na początku grudnia Zarząd podpisał Umowę Objęcia Akcji. W raporcie czytamy: "W dniu 4 grudnia 2017 r. roku do Spółki wpłynęła podpisana z datą 1 grudnia 2017 r. Umowa Objęcia Akcji na okaziciela serii 'O' o wartości nominalnej 0,10 zł za akcję, w łącznej ilości 4.104.6000 akcji za cenę 1,12 zł za akcję, tj. łącznie za cenę 4.597.152 zł".

Intensywne zmiany, jakie obecnie zachodzą w spółce pozytywnie wpływają na jej wyniki finansowe. Odsprzedanie licencji na produkcję Lakcidu oraz sprzedaż akcji pozwalają na podejmowanie dalszych działań inwestycyjnych. Plan rozbudowy infrastruktury Biomedu zwiększy możliwości produkcyjne zakładów, które aktualnie wykorzystują 100% swoich mocy przerobowych i pomimo dużego zapotrzebowania na produkty, nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku.

Rozwój Biomedu to także korzyści dla Lublina oraz całego województwa. Otwarcie nowego zakładu oraz zwiększenie produkcji będzie okazją do stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze biotechnologii.

KOMENTARZE
Newsletter