Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia w Indiach a biotechnologia w Polsce – rozmowa z Priya Bhargav z Food Technological Research Institute
Myśląc o regionach świata, gdzie biotechnologia rozwija się najprężniej, zazwyczaj na pierwszym miejscu wymieniane są USA. Rzadziej jednak wspomina się o Indiach – drugim pod względem liczby ludności kraju na świecie, który powoli staje się światowym potentatem w branży biotechnologicznej. O rozwoju biotechnologii w Indiach i różnicach między sektorem biotechnologicznym w Azji i Europie rozmawiamy z Priya Bhargav, z Central Food Technological Research Institute.

 

Biotechnologia.pl: Witaj Priya. Na początek serdecznie dziękujemy za chęć udziału w wywiadzie. Czy możesz w kilku słowach opowiedzieć, czym zajmujesz się na co dzień?

Priya Bhargav

Priya Bhargav: Witam. Mi również jest miło, że mogę opowiedzieć co nie co o sobie. Ukończyłam dwustopniowe studia biotechnologiczne w Indiach. Ponadto, zdobyłam również tytuł BSc w zakresie Mikrobiologii i Chemii. Projekt mojej pracy magisterskiej dotyczył właściwości przeciwzapalnych i anty-agregacyjnych przy wykorzystaniu Ipomea staphylina. Pracę magisterską wykonywałam w katedrze Biotechnologii, w JSS College for Arts, Commerce and Science w Indiach.  Badałam cytotoksyczność linii komórkowych w Central Food Technological Research Institute w Indiach. Zajmuję się przede wszystkim elektroforezą, PCR, spektrofotometrią, kolorymetrią, hodowlami komórkowymi.

 

Czy mogłabyś przybliżyć czytelnikom portalu jaki profil badawczy prezentuje Twoja uczelnia?

JSS College of Art wchodzi w skład Universytetu of Mysore, zlokalizowanego w Mysore Karnataka w Indiach. Uniwersytet skupia 122 koledże,co daje w sumie ogromną liczbę studentów, sięgającą blisko 53 000!  Można studiować na blisko 37 różnych wydziałach, które w sumie oferują blisko 60 różnych kierunków studiów.  W czasie studiów bardzo lubiłam spędzać czas w naszej bibliotece, liczącej blisko 800 000 książek, 2400 czasopism i 100 000 manuskryptów.

 

Skąd zainteresowanie biotechnologią? Dlaczego wybrałaś ten kierunek?

Myślę, że biotechnologia jest o tyle niezwykłą nauką, ponieważ pozwala na zrozumienie różnych aspektów naszego życia, poprzez łączenie fundamentalnych informacji z genetyki, biologii molekularnej i innych dziedzin wiedzy. Wgłębianie się w zrozumienie życia jest nie tylko fantastyczne, ale również potrzebne, aby móc polepszyć jego efektywność. Jestem szczęśliwa,że wybrałam biotechnologię, ponieważ pozwala mi na rozwijanie moich zainteresowań, pozwala uczyć jak rozwiązywać różne problemy. Interesuję się Immunologią i Inżynierią genetyczną. Wiedza zdobyta na tych dwóch kursach pozwoliła mi zrozumieć jak zapadam na różne choroby? Jak walczy z nimi  mój organizm. I co ważne, wiedza pozwala patrzeć na choroby od strony bardziej praktycznej: jak konstruować nowe leki? Jak badać molekularne mechanizmy chorób?

 

Jak możesz opisać różnice między biotechnologią rozwijającą się w Europie a Twoją macierzystą uczelnią w Indiach?

Europa jest kontynentem, który cały czas rozwija się w szybkim tempie. Oczywiście ciężko porównać biotechnologię Europejską a konkretnie moją macierzystą uczelnię, niemniej ciągle staramy się gonić najnowsze trendy i inwestować w najnowsze technologie, które będą zapewniały badania na światowym poziomie.

 

Co najbardziej rzuca Ci się w oczy, gdy porównujesz branżę Bio na terenie Indii a na terenie Unii Europejskiej?

Przemysł biotechnologiczny rozwija się niezwykle prężenie w Indiach. Indyjskie szkolnictwo wyższe plasuje się naprawdę w światowej czołówce, dając absolwentom wiele możliwości. Świetnym przykładem jest porozumienie, zawiązane miedzy rządem Indii a UE, które stwarza dużo możliwości wymiany między studentami i pracownikami naukowymi np. władze uniwersytetu z Lund, ze Szwecji nawiązały współpracę z Indian Institute of Technology, Delhi. Różnice, które na pewno zauważamy między rodowitymi studentami z Indii a studentami z innych krajów, to przede wszystkim „otwartość umysłu na nowości”.

 

Uważasz, że sytuacja gospodarcza ma wpływ na „otwartość umysłu”?

Zapewne. Biotechnologia w Indiach jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki, w latach 2009-2011, branża biotechnologiczna przyniosła wpływy do budżetu państwa w wysokości prawie 3 miliardy dolarów! Obecnie, obserwujemy prawie 17% wzrost rozwoju sektora „bio” względem ostatnich lat. Informacje o rozwoju biotechnologii  w Indiach można znaleźć w Association of Biotechnology-Led Enterprises (ABLE) i w miesięczniku BioSpectrum. Branża biotechnologiczna w Indiach jest ogromna, stąd ciągle rośnie zapotrzebowanie na nowych specjalistów z tej dziedziny. To tłumaczy, dlaczego mamy ponad 300 uniwersytetów i 500 000 studentów!

 

Czy studenci z Polski mają szansę na odbycie praktyk lub staży w Indiach? Czy są jakieś trudności, które mogą spotkać nasi studenci, którzy chcieliby wyjechać na taką wymianę?

Myślę, że nie ma tu żadnych trudności. Jesteśmy otwarci na przyjmowanie studentów zarówno na praktykę jak  i staże. Nasz Uniwersytet jest bardzo gościnny, zawsze staramy się ułatwić aklimatyzację studentom z innych krajów. Na pewno mogę powiedzieć, że Indie są bardzo przyjaznym krajem, zwłaszcza dla młodych ludzi.

 

Co ciekawego możecie zaoferować studentom  z Polski?

To zależy, czego oczekują studenci. Na pewno możemy zaoferować ciekawe spędzanie wolnego czasu- lokalne festyny, zabytki, wycieczki... Zdecydowanie jest tu co robić i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Czego życzysz sobie i innym osobom związanym z sektorem biotechnologicznym?

Przede wszystkim: kochajcie to co robicie, dawajcie z siebie wszystko, Nigdy nie ograniczajcie siebie i wierzcie w swoje możliwości. Nie ma rzeczy nie możliwych. Życzę sobie i wszystkim biotechnologom, abyśmy wspólnie budowali silny, międzynarodowy sektor z branży Bio.

 

Dziękujemy za poświęcony czas.

 

rozmawiała Edyta Bańcyr

 

Źródła

http://www.cftri.com/

KOMENTARZE
Newsletter