Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Boruta-Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Boruta-Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio

Boruta-Zachem – spółka notowana na NewConnect rozpoczęła negocjacje dotyczące przejęcia InventionBio – spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii. Pieniądze na realizację transakcji będą pochodzić z emisji akcji, której cena, zgodnie z rekomendacją Zarządu, nie będzie niższa niż 0,82 zł. Cena akcji na zamknięciu sesji 27 sierpnia wynosiła 0,71 zł.

 

 

InventionBio jest właścicielem przełomowej technologii wykorzystywanej w biorafinerii, która oparta jest na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. Spółka w procesie biorafinacji pozyskuje m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności i paszach dla zwierząt. Technologia spółki ma duży potencjał do wykorzystania w rolnictwie i branży weterynaryjnej. Obecnie InventionBio od 2016 r. realizuje projekty o wartości ponad 130 mln zł, na które pozyskała prawie 90 mln zł dofinansowania z UE. Spółka pracuje nad kolejnym projektami, które będą wsparte środkami unijnymi.

Obecnie Boruta-Zachem ma 24 proc. udziałów InventionBio, ale planuje przejąć kontrolę nad biotechnologiczną spółką (co najmniej 60 proc. udziałów). Władze notowanej na NewConnect firmy prowadzą obecnie negocjacje w sprawie warunków transakcji, w szczególności sposobu przejęcia oraz określenia ceny emisyjnej akcji serii F emitowanych przez Boruta-Zachem na podstawie uchwał WZA z 30 lipca 2020 r. Zarząd Boruta-Zachem będzie rekomendował, żeby cena emisyjna była nie niższa niż średni kurs notowania akcji spółki na rynku NewConnect z okresu co najmniej jednego miesiąca poprzedzającego dzień transakcji, który obecnie wynosi 0,82 zł.

– Działalność InventioBio jest niezmiernie istotna z punktu widzenia Onlybio.life, spółki stanowiącej jeden z filarów rozwoju Boruta-Zachem. Przejęcie kontroli nad InventionBio pozwoli na synergię w wielu obszarach działalności. Dodatkowo, planujemy rozwijać segment biotechnologii przemysłowej, który będzie jednym z głównym obszarów wzrostu wartości całej grupy. Jednocześnie będziemy dążyć, aby cena akcji w emisji realizowanej na potrzeby transakcji była wyższa niż 0,82 zł – podkreśla Marcin Pawlikowski, Wiceprezes Boruta-Zachem.

Źródła

Fot. Boruta-Zachem

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter