Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy reinfekcja koronawirusem jest możliwa?
Czy reinfekcja koronawirusem jest możliwa?

W Korei Południowej ponad 260 pacjentów z COVID-19 uzyskało wynik pozytywny na obecność koronawirusa już po wyzdrowieniu. Obudziło to obawy środowiska medycznego o możliwość reaktywacji wirusa czy powtórnych infekcji. Eksperci ds. chorób zakaźnych są jednak zdania, że scenariusz ten jest mało prawdopodobny. Bardziej możliwe jest to, że wykorzystywana metoda wykrywania obecności koronawirusa (reakcja PCR) nie jest w stanie odróżnić materiału genetycznego zakaźnego wirusa od martwych fragmentów wirusa, które mogą pozostawać w organizmie długo po wyzdrowieniu pacjenta.

 

Jak tłumaczą naukowcy, po zneutralizowaniu wirusa w organizmie zostają „śmieci” ze zniszczonych komórek, które trzeba posprzątać. Wewnątrz tych śmieci są fragmenty pozostałości cząsteczek wirusowych, które nie są już zakaźne. Zdaniem Carol Shoshkes Reiss, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, aby ustalić, czy ktoś został ponownie zainfekowany wirusem, potrzebny będzie zupełnie inny rodzaj testu, który zwykle nie jest przeprowadzany. Technicy laboratoryjni musieliby wyhodować wirusa lub umieścić na szalce laboratoryjnej w idealnych warunkach i sprawdzić, czy jest zdolny do wzrostu. Ponownie przetestowani pacjenci z Korei Południowej, u których badanie na obecność wirusa dało wynik dodatni, mieli bardzo niewielką lub żadną zdolność do rozprzestrzeniania wirusa. Natomiast raporty o pacjentach, u których wynik testu był dwukrotnie pozytywny, nie ograniczają się do Korei Południowej. Takie doniesienia pojawiły się m.in. w Chinach czy Japonii. Jak podkreśla profesor, naukowcy są jednak zdania, że ludzie nie są ponownie zarażani.

Dr Oh Myoung-don, lekarz z Seoul National University Hospital, wyjaśnia, że niektóre wirusy, jak HIV czy ospa wietrzna, mogą przedostawać się do jądra ludzkich komórek, gdzie mogą pozostać utajone przez lata, a następnie reaktywować. Jednak koronawirus nie jest jednym z tych wirusów. W jego ocenie pocieszający jest fakt, że wirus przechodzi obecnie bardzo małe zmiany genetyczne. Zbyt małe, by uniknąć działania układu odpornościowego osób, które już zostały zainfekowane.

Źródła

livescience.com

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/korona-test-korony-negatywny-6204679/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
3
4
5
7
10
12
13
14
16
17
18
19
20
25
26
28
29
31
1
2
Newsletter