Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fakty i mity dotyczące zdrowia psychicznego

Obecnie coraz więcej mówi się o istocie zdrowia psychicznego i dbaniu o równowagę emocjonalną, która jest równie ważna, jak zdrowie fizyczne. Niemniej jednak ciągle zaobserwować można rozprzestrzenianie się mitów na temat zdrowia psychicznego, co może prowadzić do powstania krzywdzących przekonań i stygmatyzacji osób z różnymi problemami, dlatego edukacja w tym zakresie jest kluczowa.

 

 

Zdrowie psychiczne dotyczy tylko osób z poważnymi problemami – MIT

Zaburzenia równowagi psychicznej mogą obejmować szereg różnych objawów – od codziennego stresu przed wyjściem z domu, przez ataki paniki, po poważne dolegliwości na tle psychicznym, w tym myśli samobójcze. Żadnych niepokojących symptomów na tym tle nie powinno się lekceważyć, nawet jeśli innym wydają się one nieistotne.

Depresja jest oznaką słabości – MIT

Depresja jest złożoną chorobą, która może dotknąć każdego, a na jej rozwój mogą wpływać zarówno czynniki wewnętrzne (nieprawidłowa liczba przekaźników w układzie nerwowym), jak i zewnętrzne, np. traumatyczne wydarzenie. W wielu przypadkach na jej wystąpienie człowiek nie ma wpływu.

Zaburzenia psychiczne są powszechne – FAKT

Według Światowej Organizacji Zdrowia 1 na 8 osób cierpi na przynajmniej jedną z form zaburzenia psychicznego, co pozwala stwierdzić, że problemy o tym podłożu dotykają ok. 970 mln osób na całym świecie. Dane te potwierdzają fakt powszechności tego typu odchyleń. 

Wczesne wykrycie i interwencja są kluczowe w przypadku zaburzeń psychicznych – FAKT

Rozpoznanie problemu psychicznego we wczesnym stadium może znacząco poprawić efektywność leczenia i jakość życia chorego, ponieważ nieleczone formy choroby mogą spowodować jej pogłębienie i wystąpienie nasilonych objawów.

Zdrowie psychiczne wpływa na zdrowie fizyczne – FAKT

Zaniedbywanie zdrowia psychicznego i brak reagowania na wystąpienie niepokojących objawów, np. przewlekłego stresu emocjonalnego, bardzo często determinuje wystąpienie innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, otyłość czy osłabienie układu odpornościowego.

Zdrowy styl życia ma znaczenie w profilaktyce zdrowia psychicznego – FAKT

Prowadzenie zdrowego stylu życia, uwzględniającego podejmowanie regularnej aktywności fizycznej, podążanie za zrównoważoną dietą, dbanie o higienę snu, unikanie używek, istotnie wspomaga zdrowie psychiczne i determinuje dobre samopoczucie oraz poprawę nastroju.

Zaburzenia psychiczne mogą mieć różne przyczyny – FAKT

Zaburzenia psychiczne mają charakter wieloczynnikowy – mogą wynikać z czynników genetycznych, środowiskowych, neurologicznych czy traumatycznych. Bez względu na ich przyczynę kluczowe jest postawienie trafnej diagnozy oraz wyeliminowanie źródła problemu.

Aby dbać o zdrowie psychiczne, konieczne jest wsparcie specjalisty – MIT

Choć w profilaktyce i leczeniu zaburzeń psychicznych rola wykwalifikowanych specjalistów jest nieoceniona, sami także możemy pielęgnować swoje zdrowie psychiczne, np. poprzez zdrowy styl życia, medytację czy edukację w zakresie rozwijania umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Dzieci nie mogą mieć problemów psychicznych – MIT

Zaburzenia w zakresie zdrowia psychicznego (takie jak depresja, stany lękowe, nerwice, ADHD) mogą dotknąć każdego, zarówno dzieci, jak i dorosłych, ponieważ na ich wystąpienie nie wpływa wiek.

Terapia to jedyny sposób leczenia zaburzeń psychicznych – MIT

Terapia pełni niezwykle ważną funkcję w profilaktyce i leczeniu problemów na tle psychicznym, jednak nie stanowi złotego środka. W przypadku wielu chorób nieodłącznym elementem leczenia jest farmakoterapia. Ponadto o skuteczności podejmowanych form terapeutycznych świadczą także indywidualne potrzeby i preferencje chorego. U niektórych wskazana może być np. terapia grupowa czy modyfikacja w zakresie stylu życia i pozbycie się szkodliwych nawyków.

– Zauważamy, że z biegiem lat coraz więcej osób sięga po profesjonalne wsparcie w dziedzinie zdrowia psychicznego. Niemniej jednak nadal istnieje znaczna grupa osób, która nie korzysta z niezbędnej pomocy. Przyczyną tego zjawiska jest społeczna stygmatyzacja, uczucie wstydu, a także rozpowszechnianie mitów związanych ze sferą zdrowia psychicznego. Często można spotkać się z fałszywym przekonaniem dotyczącym szkodliwości leków psychiatrycznych. Jako psychoterapeutka nierzadko słyszę w głosie pacjentów obawy związane z wizytą u psychiatry czy koniecznością zażywania leków. Błędne przekonania w tym obszarze znacznie utrudniają przebieg leczenia pacjentów. W obecnych czasach warto zadbać o profilaktykę i świadomość z zakresu zdrowia psychicznego. Szczególnie ważne jest to, aby unikać długotrwałego stresu, który może przyczynić się do wystąpienia chorób autoimmunologicznych, takich jak łuszczyca czy cukrzyca. Równie wartościowa w kontekście dbania o zdrowie psychiczne jest umiejętność regulowania emocji w konstruktywny sposób, co zapobiega powstawaniu uzależnień. Wprowadzone do naszego życia zdrowe nawyki pomogą nam zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, jednak należy pamiętać, że nie są one remedium na wszystkie problemy. W przypadku zauważenia, że nie radzimy sobie z problemami natury emocjonalnej, warto udać się do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego. Taki krok nie jest oznaką słabości, lecz odwagi oraz przejęcia odpowiedzialności za własne życie – mówi psychoterapeutka Anna Gałka-Ruciak. 

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-patrzac-na-morze-siedzac-na-plazy-247314/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter