Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
FDA wydało zgodę na sztuczną trzustkę – nadchodzi przełom w diabetologii!
Cukrzyca nazywana jest pierwszą, niezakaźną epidemią na świecie. Jest to choroba nieuleczalna, zatem tak bardzo istotne jest opracowywanie nowych rozwiązań i technologii mogących ułatwić życie pacjentów z tą chorobą. Wygląda na to, że właśnie nastąpił istotny krok naprzód - Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na sztuczną trzustkę w leczeniu cukrzycy typu I.

 

W praktyce oznacza to, że urządzenie to może trafić do komercyjnego użytku, a planowanym terminem wejścia na rynek w Stanach Zjednoczonych jest kwiecień  2017 roku.

Sztuczna trzustka stworzona przez medyczną firmę Medtronic z Minneapolis w stanie Minnesota jest urządzeniem na tyle kompaktowym, że można je cały czas nosić przy sobie. Jego najistotniejszą zaletą jest bez wątpienia automatyczne monitorowanie poziomu cukru i dostarczenie insuliny w przypadku jego podwyższenia. Tego typu incydenty są szczególnie niebezpieczne w trakcie snu, kiedy nie można dokładnie zmierzyć ilości cukru we krwi. MiniMed 530G - bo o nim mowa - może wykryć do 93% faz hipoglikemii (niskiego poziomu cukru) i w razie potrzeby uruchamia alarm, który ma na celu obudzić użytkownika  lub przynajmniej przypomnieć mu o potrzebie zaaplikowania sobie insuliny. W razie braku odpowiedzi system wstrzymuje dostarczanie insuliny na dwie godziny, zapobiegając tym samym hipoglikemii. Ponadto MiniMed 670G jest pierwszym urządzeniem, które automatycznie monitoruje poziom glukozy i jest przy tym pompą insulinową.  Dzięki temu dostarcza tyle hormonu, ile aktualnie wynosi zapotrzebowanie chorego.  Minimalizuje to możliwość podania zbyt małej lub zbyt dużej dawki, której skutki mogą być tragiczne. System można ustawić na tryb automatyczny i manualny – w przypadku trybu automatycznego insulina bazowa jest podawana na podstawie odczytu z glukometru, w przypadku systemu manualnego użytkownik sam programuje dawki.

 

Rozwiązanie przeznaczone jest dla osób z cukrzycą typu 1 powyżej 14. roku życia. Warto jednak dodać, że ograniczenie to wynika z faktu, że nie przeprowadzono badań w grupie osób pomiędzy 7. a 14. rokiem życia. Urządzenie natomiast nie powinno być stosowane przez osoby przyjmujące poniżej 8 j. insuliny dzienne – przy taki niskich dawkach system nie jest bezpieczny, z tego właśnie powodu sztucznej trzustki nie powinny używać dzieci poniżej 7. roku życia (zazwyczaj przyjmują one poniżej 8 j. insuliny dziennie). Sztuczną trzustkę przetestowano na 123 diabetykach z cukrzycą typu 1, którzy używali go przez trzy miesiące – dla wszystkich badanych urządzenie okazało się bezpieczne. Co więcej, jest to pierwsze urządzenie typu sztuczna trzustka, które zostało zaakceptowane przez FDA

Tylko w Stanach Zjednoczonych na cukrzycę typu 1 choruje 29,1 miliona osób. Kolejne 1,4 miliona osób wzrasta corocznie. W Polsce zdiagnozowano 2-2,5 mln diabetyków z cukrzycą tego typu. Jak wspomniałam wcześniej, na cukrzycę nie ma skutecznego leku, dlatego też sztuczna trzustka jest tak ogromnym krokiem naprzód.

KOMENTARZE
Newsletter