Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Genomtec już 17 marca zadebiutuje na NewConnect
Genomtec już 17 marca zadebiutuje na NewConnect

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie właśnie wyznaczyła 17 marca br. jako pierwszy dzień notowań akcji Genomtec SA na parkiecie NewConnect. Spółka zajmuje się technologią medyczną, specjalizując się w izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, znajdującej zastosowanie zarówno w diagnostyce klinicznej w miejscu opieki nad pacjentem – POCT, jak i szybkich testach genetycznych. Flagowym rozwiązaniem spółki jest innowacyjny, mobilny system diagnostyczny Genomtec ID – wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach technologicznych.

 

– Przed nami wyczekiwany debiut. Bardzo sprawnie przeprowadziliśmy weryfikację naszej spółki przed Giełdą Papierów Wartościowych. Cieszymy się, że wybrany przez nas model rozwoju z wykorzystaniem giełdy może wejść w kolejny etap, a Genomtec będzie spółką notowaną na rynku publicznym. Celem Genomtec jest zrewolucjonizowanie diagnostyki genetycznej na świecie. Nasz międzynarodowy zespół dysponuje niezbędną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, aby tego dokonać – mówi Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

W ubiegłym roku Genomtec zakończył pierwszą ofertę publiczną akcji serii J. Oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy docenili strategię spółki, w tym plan rozwoju flagowego rozwiązania – mobilnej platformy diagnostycznej Genomtec ID. Inwestorzy zadeklarowali zainteresowanie akcjami na kwotę powyżej 50 mln zł, czyli kilkukrotnie przewyższającą wartość emisji. Spółka z powodzeniem uplasowała wszystkie oferowane akcje po maksymalnej cenie 11 zł za jedną akcję i pozyskała z emisji ponad 8 mln zł na realizację strategii rozwoju. Innowacyjność projektów Genomtec znajduje również potwierdzenie w konkursach grantowych. Spółka pozyskała dotychczas ponad 17 mln zł wsparcia w formie dotacji i grantów od szeregu instytucji, w tym NCBR i PARP. 

Flagowym rozwiązaniem, nad którym pracuje obecnie Genomtec, jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT®, bazującą na technice izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, czyli namnażania materiału genetycznego z wykorzystaniem bezkontaktowego systemu ogrzewania za pomocą fotonów. Przełomowe urządzenie diagnostyczne pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium przez wykwalifikowany personel. System będzie w stanie przeprowadzić test m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych czy chorób przenoszonych droga płciową nawet w 15 minut. Genomtec ID będzie przeznaczony do diagnostyki w miejscu kontaktu z pacjentem np. w gabinetach lekarskich, na oddziale ratunkowym, a nawet w aptece. Według analityków rynkowych, wartość światowego rynku diagnostyki molekularnej blisko pacjenta (ang. POCT) rozwija się niezwykle dynamicznie, ze średniorocznym wzrostem na poziomie ponad 14 proc. rdr. W 2024 r. globalny rynek ma być wart 4 mld USD. Pandemia COVID-19 spowodowała znaczące przyspieszenie wzrostu rynku.

Genomtecze swoim flagowym rozwiązaniem zdobył wiele nagród, w tym ostatnio drugie miejsce w finale czwartej edycji międzynarodowego konkursu „International Innovative & Entrepreneurial Competition Shenzhen, China”. W trzech etapach konkursu Genomtec pokonał ponad 1000 innych projektów z całego świata. – Sukcesy i zainteresowanie, z jakimi Genomtec ID spotyka się na międzynarodowych konkursach, pokazują nam, jak mocno rynek wyczekuje rozwiązania tego typu. Obecnie nie ma na rynku technologii, która gwarantuje szybkość, pewność i przystępność cenową przeprowadzenia badania genetycznego. Z każdym miesiącem przybliżamy się do zakończenia prac nad projektem Genomtec ID i jego komercjalizacji – podsumował Jarosław Oleszczuk, członek zarządu Genomtec.

Genomtec jest również producentem ultraszybkich testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w technice RT-LAMP. Spółka zbadała efektywność diagnostyczną swojego najbardziej zaawansowanego produktu – testu dwugenowego (Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP CE-IVD Duo Kit). Badania wykazały, że test jest w stanie wykryć wszystkie trzy nowe szczepy SARS-CoV-2 (brytyjski, południowoafrykański oraz brazylijski) z tym samym wysokim poziomem precyzji, jak w przypadku pierwotnego szczepu wirusa. Obecnie spółka zakończyła etap badań wewnętrznych nad testem do diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 bezpośrednio z próbki śliny. Uzyskane wyniki wskazują, że jest to test o jednym z najniższych limitów detekcji na świecie, wynoszącym jedynie dwie kopie wirusa w mieszaninie reakcyjnej.

Pandemia spowodowała wzmożone zapotrzebowanie na skuteczne i szybkie testy diagnostyczne, jak również zwiększenie świadomości konieczności diagnostyki bliżej pacjenta – POCT (Point of Care Testing). Wartość światowego rynku diagnostyki molekularnej wynosi ponad 14 mld USD. Efekt COVID-19 spowodował gwałtowny wzrost tego rynku. Szacuje się, że w 2024 r. wartość rynku może wynieść nawet 18 mld USD.

KOMENTARZE
Newsletter