Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GM komary w testach terenowych
W Panamie zapadły decyzje o rozpoczęciu testów terenowych genetycznie modyfikowanych komarów, które mają stać się skutecznym narzędziem do walki z tropikalną chorobą denga.

Denga to wirusowa choroba tropikalna, przenoszona przez komary, objawiająca się między innymi bardzo wysoką gorączką, skąd jej inna nazwa: gorączka denga. W ubiegłym roku liczba odnotowanych przypadków zachorowań w Panamie wzrosła o 25% w stosunku do roku wcześniejszego, ale to w Kolumbii i Nikaragui potwierdza się dziesiątki, a nawet setki tysięcy przypadków zachorowań na dengę w skali rocznej. Co ważne, nie istnieje skuteczna szczepionka przeciw chorobie. Walka z rozprzestrzenianiem się dengi sprowadza się przede wszystkim do niszczenia siedlisk komarów.

W ramach nowych kroków zmierzających do ograniczenia liczby zachorowań na dengę, panamskie władze wydały stosowne pozwolenia na rozpoczęcie badań terenowych genetycznie modyfikowanego (GM) komara, którego zadaniem jest zablokowanie rozwoju populacji komara Aedes aegypti, roznoszącego wirus dengi.

Genetycznie modyfikowany komar jest produktem brytyjskiej firmy Oxitec. Według danych, jakimi dysponuje Oxitec, uwolnienie GM komarów powoduje zmniejszenie populacji komarów przenoszących wirusa dengi o 30% na rozpatrywanym obszarze uwolnienia owadów. Planowane badania terenowe dają zatem nadzieję na skutecznie opanowanie rosnącego problemu (tak w Panamie, jak i w innych krajach), jakim jest niekontrolowane rozprzestrzenianie się gorączki denga, szczególnie w obliczu ograniczonych możliwości zaradczych.  Testy terenowe mają rozpocząć się już wiosną br..

W Europie działalność firmy Oxitec spotyka się z silnym sprzeciwem oponentów GMO. Ze względu na liczne protesty dotąd nie doszły do skutku badania terenowe metody opartej na GM owadach do zwalczania szkodnika atakującego owoce drzew oliwnych w krajach Europy Południowej.

Źródła

www.european-biotechnology-new.eu

KOMENTARZE
Newsletter