Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Holandia jako pierwsza w UE umożliwiła przeprowadzenie wstępnych degustacji owoców morza i mięsa hodowanych komórkowo
Holandia jako pierwsza w UE umożliwiła przeprowadzenie wstępnych degustacji owoców morza i

5 lipca br. rząd holenderski, we współpracy z producentami mięsa hodowlanego Meatable i Mosa Meat oraz przedstawicielem sektora HollandBIO, z powodzeniem stworzył tzw. kodeks postępowania, który umożliwiłby degustację mięsa i owoców morza hodowanych komórkowo w kontrolowanych warunkach.

 

 

 

To historyczne porozumienie sprawia, że Holandia jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym możliwe są wstępne degustacje żywności wyhodowanej bezpośrednio z komórek zwierzęcych, nawet przed zatwierdzeniem nowej żywności w UE. Jest to następstwo rządowego „Narodowego Funduszu Wzrostu”, który przeznaczył 60 mln euro na zbudowanie solidnego ekosystemu rolnictwa komórkowego, aby uczynić Holandię globalnym centrum rozwijającej się technologii. Organizacja utworzona w celu wdrożenia planu National Growth Fund – Cellular Agriculture Netherlands – będzie odpowiedzialna za wdrożenie kodeksu postępowania, w tym zatrudnienie panelu ekspertów do oceny wniosków firm o przeprowadzenie wstępnych degustacji. Kodeks postępowania powstał po interwencji holenderskiej Izby Reprezentantów w 2022 r. Wniosek sponsorowany przez posłów Tjeerda de Groota (D66) i Petera Valstara (VVD) domagał się, aby rząd rozpoczął konsultacje z holenderskimi producentami rolnictwa komórkowego dotyczące wstępnego próbowania żywności komórkowej. Wniosek został przyjęty przez 14 z 17 głosujących partii politycznych, w tym: VVD, BBB, CDA, D66, Christen Unie, PvdA, GroenLinks, PvdD, SP i inne.

– To wspaniała wiadomość dla Holandii! Wiemy, że mięso hodowane komórkowo może znacząco przyczynić się do zmniejszenia wpływu na klimat. Umożliwiając degustację takiego mięsa, Holandia utrzymuje swoją pionierską rolę w Europie i poza nią. Dla Meatable oznacza to, że możemy pozwolić konsumentom skosztować i doświadczyć naszych produktów, a dzięki ich opiniom – uczynić je jeszcze lepszymi. Naszym celem jest sprawienie, by smaczne mięso hodowlane, które jest nie do odróżnienia od tradycyjnego mięsa, było dostępne dla każdego, bez szkody dla ludzi, zwierząt i naszej planety. Ten rozwój przybliża nas do tego celu. Dziękujemy ministerstwom za konstruktywną współpracę i z niecierpliwością czekamy na zaproszenie pierwszych osób do spróbowania naszych kiełbasek, pierogów i szarpanej wieprzowiny! – mówi Krijn de Nood, CEO w Meatable. – To wielkie osiągnięcie dla holenderskiego rządu i kolejny dowód na to, że Holandia jest światowym liderem w dziedzinie rolnictwa i innowacji żywnościowych. Dziękujemy wszystkim 127 członkom Tweede Kamer, którzy głosowali za znalezieniem sposobu, aby było to możliwe, a także ministrowi Kuipersowi, ministrowi Ademie i ich zespołom za profesjonalizm i współpracę przy realizacji tego projektu. Mosa Meat wykorzysta te kontrolowane degustacje do zebrania bezcennych informacji zwrotnych na temat naszych produktów i edukowania kluczowych interesariuszy na temat roli, jaką rolnictwo komórkowe może odegrać w pomaganiu Europie w osiąganiu celów suwerenności żywnościowej i zrównoważonego rozwoju – dodaje Maarten Bosch, dyrektor generalny Mosa Meat.

Źródła

1. https://meatable.com/press-release-mosa-meat-and-meatable-welcome-agreement-with-dutch-government-to-conduct-pre-approval-tastings-of-cultivated-meat-seafood-in-the-netherlands/

2. https://mosameat.com/blog/tasting-cultivated-meat-in-the-netherlands

Fot. https://meatable.com/wp-content/uploads/LinkedIn_post_03_1200x628px.jpg

KOMENTARZE
Newsletter