Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inteligentne soczewki dla diabetyków
Google oraz Novartis podpisali porozumienie dotyczące wprowadzenia na rynek inteligentnych soczewek kontaktowych. Produkt skierowany jest głównie do cukrzyków. Ma on wyeliminować sprawdzanie przez nich poziomu cukru w organizmie poprzez codzienne pobieranie krwi. Soczewki wyposażone są w czujniki, które potrafią mierzyć poziom glukozy w łzach. Produkt ma pojawić się na światowym rynku za 5 lat.

Inteligentne soczewki będą produkowane przez szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis, natomiast ich projekt został wykonany przez sekcję Google X Lab zajmującą się opracowywaniem technologii z najnowszych obszarów. Prototyp soczewek został przedstawiony przez Google na początku 2014 roku. Soczewka ma posiadać miniaturowy czujnik glukozy oraz bezprzewodowy chip umieszczone miedzy dwoma warstwami materiału, z którego zostaną wykonane szkła kontaktowe. Czujniki średnio co sekundę będą mierzyły poziom cukru w łzach. W momencie, gdy jego poziom odbiegnie od normy pacjent będzie otrzymywał informację za pośrednictwem telefonu komórkowego lub komputera.

Badania wykazały, że badanie poziomu cukru możliwe jest nie tylko we krwi, ale również w płynach ustrojowych np. we łzach. Właśnie dlatego Google wpadł na pomysł aby to właśnie w oku umieścić czujniki poziomu cukru w organizmie. Soczewka stworzona przez Google posiada potrójne paski działające jak antena, która umożliwia bezprzewodowe zasilanie indukcyjne, gdyż wynalazek ten ma zbyt małe rozmiary aby umieścić w nim jakiekolwiek źródło prądu elektrycznego. Antena ta przesyła dane do urządzeń takich jak smartfon czy tablet.

Cukrzyca należy do zespołu chorób metabolicznych, w których dochodzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi – hiperglikemii. Przyczyną tego zjawiska są zaburzenia produkcji lub działania jednego z hormonów – insuliny wydzielanej przez komórki β trzustki. Insulina odpowiada za metabolizm węglowodanów w organizmie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 roku na świecie na cukrzycę będzie cierpiało 366 mln ludzi. W Polsce obecnie choroba ta została zdiagnozowana u 1,5 mln. osób, choć chorych może być nawet około 2 mln. Spekuluje się, że produkt ten przyniesie ogromne zyski w sektorze technologicznym, gdyż potencjalnie skorzystać mogą z niego miliony cukrzyków na świecie. Google X Lab ma w planach nawiązanie współpracy z firmami, które będą udoskonalały aplikacje do wykorzystania potencjału soczewek oraz produkowały sprzęt. W przyszłości zaprezentowana innowacja może rozwinąć się do tak wysokiego poziomu, że znajdzie ona zastosowanie nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale także innych chorobach trapiących społeczeństwo.

KOMENTARZE
Newsletter