Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak ćwiczenia reorganizują nasz mózg, aby był bardziej odporny na stres.
Łukasz Kałużny, 23.07.2013 , Tagi: mózg, ewolucja
Od dawna wiadomo, że ćwiczenia fizyczne poprawiają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Nie znano jednak mechanizmów, które zawiadują tym procesem. Co się dzieje wewnątrz naszego mózgu podczas wysiłku i jakie ten proces ma podłoże ewolucyjne wyjaśniają Naukowcy z Princeton.

Powstrzymać młode neurony

Ćwiczenia fizyczne reorganizują mózg, tak by ograniczyć odczucie niepokoju. Ilustruje to bardzo prosty eksperyment amerykańskich naukowców. Dwie grupy myszy poddawano stresowi (zanurzeniu w zimnej wodzie), podczas którego mierzono aktywność ich mózgów. Ośrodek regulujący odpowiedź na strach, znajdujący się w hipokampie, wyłączał się u tych myszy, które dostawały duża dawkę aktywności fizycznej. Naukowcy uważają, że wyjaśnia to zagadkowe rozbieżności odkryte w mózgu. Ćwiczenia fizyczne redukują niepokój i jednocześnie promują powstawanie nowych neuronów. Te młode komórki są bardziej pobudliwe, więc niepokój powinien wzrastać w miarę zwiększania aktywności fizycznej, tak się jednak nie dzieje. Wyniki naukowców z Princeton oznaczają, że ćwiczenia nie tylko pobudzają wzrost liczby neuronów, ale i wzmacniają mechanizmy, które kontrolują narastający w mózgu chaos.

To właśnie u myszy po raz pierwszy zaobserwowano biochemiczne podstawy tego mechanizmu. Podczas wystąpienia stresora, wzrasta aktywność komórek hamujących, które wyciszają inne neurony. Cały proces jest napędzany przez wydzielanie kwasu γ-aminomasłowego (GABA), który gasi aktywność nerwową. Efekt redukujący niepokój został zahamowany, kiedy naukowcy zablokowali receptor GABA.

 

Mechanizm przetrwania

Z ewolucyjnego punktu widzenia, badania pokazują jak łatwo mózg dostosowuje się do warunków środowiska. Zwiększone odczuwanie niepokoju może być przystosowaniem do walki z bardziej sprawnymi fizycznie osobnikami. Strach sprawia, że zwierzę (lub człowiek) unika potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, co zwiększa prawdopodobieństwo jego przetrwania. Jest to idealny mechanizm dla osobników niezdolnych do walki, ani do ucieczki w obliczu zagrożenia. — Zrozumienie jak mózg kontroluje strach, daje nam wskazówki jak pomóc ludziom z zaburzeniami lękowymi — komentuje profesor Elizabeth Gould, szefowa projektu.

Naukowcy podkreślają, że podobne mechanizmy są charakterystyczne dla wszystkich ssaków, także dla człowieka. W zamian za zwiększony wysiłek fizyczny ludzie otrzymują odporność na stres, endorfiny oraz czynniki promujące podział komórek. Czyni to ćwiczenia fizyczne idealnym dodatkiem do terapii antystresowych.


Przeczytaj również:

Aspiryna i ćwiczenia patentem na sprawność intelektualną


Źródła

Źródła:

http://www.princeton.edu/main/news/archive/S37/28/70Q72/index.xml?section=topstories

KOMENTARZE
Newsletter