Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejny wielki sukces naukowców PAN i polskiego biznesu. Pierwszy polski test różnicujący COVID-19 i grypę wchodzi na rynek
Kolejny wielki sukces naukowców PAN i polskiego biznesu. Pierwszy polski test różnicujący C

Współpraca poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma, Medicofarma, Future Synthesis oraz A&A Biotechnology zaowocowała przełomowym osiągnięciem. To wprowadzenie na rynek od początku 2021 r. testu MediPAN-COVID+Flu, który w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2, czy wirusem grypy. Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie, co test wykrywający wyłącznie COVID-19.

 

Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii. Kumulacja zachorowań może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, natomiast szybka i trafna diagnostyka pomoże w podjęciu adekwatnych metod leczenia. Objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie wymaga zupełnie innej terapii. Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej.

Najnowsze osiągnięcie naukowców IChB PAN oraz polskich firm to bezpośrednia odpowiedź na potrzeby społeczeństwa w czasie pandemii. Wirusy SARS-CoV-2 oraz grypy wywołują dwie różne choroby, których objawy bywają podobne, a leczenie wymaga całkowicie odmiennego postępowania. Jednocześnie okres zimowy wiąże się z sezonowym wzrostem zachorowań, w tym także infekcji wywołanych przez inne typy wirusów. Opracowanie testu różnicującego było zatem naturalnym kierunkiem prac poznańskich naukowców.

 

Specyfika testu MediPAN-COVID+Flu

Test genetyczny MediPAN-COVID+Flu jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS‑CoV‑2 i wirusa grypy. Równocześnie, jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta.

Cechami ułatwiającymi użytkowanie testu są:

* krótki czas reakcji (ok. 1h),

* wysoka czułość reakcji wykrywających wirusa (>99%),

* prosta interpretacja wyniku,

* możliwość stosowania na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający wyłącznie SARS-CoV-2.

Kooperacja PAN, Polpharmy i Medicofarmy już po raz drugi w tym roku pokazała, że kreatywne łączenie wiedzy naukowej ze znajomością procesów biznesowych pozwala tworzyć produkty najwyższej jakości. Należy podkreślić, iż poza wartością diagnostyczną, w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/covid-19-6929247/

KOMENTARZE
Newsletter