Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komar Denga – największe niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa Zika w Australii
Aleksandra Sowa, 26.04.2019 , Tagi: denga, wirus zika
Zbliża się sezon wyjazdów – najpierw majówka, później wakacje. Warto więc zwrócić uwagę na niebezpieczne choroby, które czyhają na nas w egzotycznych krajach. Jednym z kierunków, który ostatnio stał się bardzo popularnym celem podróży Europejczyków, jest Australia, gdzie oprócz jadowitych zwierząt możemy natknąć się na wirus Zika.

 

 

Naukowcy z QUT i QIMR Berghofer Medical Research Institute odkryli, że to właśnie komar Denga, który powszechnie występuje na północy i w centrum Australii stwarza największe niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa Zika. Badacze wykazali, iż komar Denga nie tylko skutecznie przenosi Zika, ale również, że wirus znajduje się w narządach rozrodczych komarów. Odkrycie to sugeruje, że wirus może być przekazywany potomstwu komara przez samice.
 

Co należy wiedzieć?

* Ludzie mogą zakazić się wirusem Zika od ukąszenia samicy komara niosącej wirusa – każda kobieta zakażona tym wirusem może przekazać wirusa swojemu nienarodzonemu dziecku, co może skutkować problemami neurologicznymi, w tym mikrocefalią (mózg nie rozwija się prawidłowo, a dziecko ma mniejszą niż normalnie głowę).

* W tym momencie zgłasza się bardzo dużo zakażeń wirusem po wyprawach w egzotyczne kraje.

* Wirus szerzy się także przez kontakty seksualne.

 

Czym jest sam wirus Zika?

Wirus ten jest spokrewniony z wirusem odpowiedzialnym za powstanie żółtej gorączki, gorączki Zachodniego Nilu czy kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

W większości przypadków (ok. 80%) zakażenie przebiega dość łagodnie – pojawia się gorączka, objawy grypopodobne wraz z zapaleniem spojówek i grudkowatą wysypką. Niestety część zakażeń może okazać się bardzo niebezpieczna przez wystąpienie zaburzeń neurologicznych związanych z zespołem GBS (zespół Guillain-Barré).

Opisywane zaburzenia neurologiczne (GBS) oraz wspomniane już wcześniej przypadki małogłowia u noworodków występowały do tej pory głównie w krajach endemicznego występowania wirusa Zika (głównie kraje Ameryki Centralnej i Południowej oraz region Pacyfiku).

W krajach UE jak dotąd nie odnotowano rodzimych zachorowań wywołanych wirusem Zika, odnotowuje się natomiast wyłącznie przypadki zawleczone wśród osób powracających z rejonów endemicznych dla wirusa Zika.

W związku z tym, planując wyjazd, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, który udzieli informacji, a kobiety w ciąży oraz planujące ciążę powinny zdecydowanie odłożyć podróż w rejony występowania Zika.

KOMENTARZE
Newsletter