Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórkowy GPS, czyli nawigacja w (niby)chaosie
11.07.2013 , Tagi: genetyka, ekspresja genów, lncRNA
Komórkowy GPS, czyli nawigacja w (niby)chaosie
Geny kodujące białka stanowią ok. 1% ludzkiego genomu. Cały materiał, w różnych formach zwinięcia tworzy prawdziwy gąszcz w jądrze komórkowym. Jak to możliwe, że cząsteczki enzymów czy RNA odnajdują się odnajdują właściwy gen w tym na pierwszy rzut oka chaotycznym miejscu? Czy może jest ono bardziej zorganizowane, niż się wydaje?

 

Zespół badawczy California Institute of Technology i Plath Lab z UCLA, prowadzony przez biologa Mitchella Guttmana odkrył, że pewne cząsteczki RNA ustalają swoją pozycję w trójwymiarowym chaosie i organizują sobie "miejsce pracy".

 

Badania wskazują na wyjątkową rolę klasy cząsteczek RNA, zwanej lncRNA (długie niekodujące RNA). Przez długi okres niekodujące RNA były pomijane, ponieważ były kodowane w miejscach leżących pomiędzy sekwencjami genów kodujących białka. W końcu odkryto, że lncRNA tworzą rusztowania, zbierają i organizują kluczowe białka zaangażowane min. w regulację transkypcji,  obróbki postranslacyjnej czy choćby procesy epigenetyczne kontrolujące rozwój komórek macierzystych.

 

 

W omawianym badaniu wykazano, że lncRNA łatwo odnajdują i wiążą się do miejsc obok docelowych genów. Tam, z pomocą białek organizujących materiał genetyczny cząsteczki mogą przyciągnąć nici dodatkowych genów i przemieścić je w inne miejsce tworząc nowy przedział, w którym wiele genów może być regulowanych jednocześnie, jako zbiór.  LncRNA są więc nie tylko rusztowaniem dla białek, ale też prawdziwymi organizatorami dla genów.

Źródła

www.caltech.edu

The Xist lncRNA Exploits Three-Dimensional Genome Architecture to Spread Across the X Chromosome. DOI: 10.1126/science.1237973

KOMENTARZE
Newsletter