Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kto powinien spać dłużej – mężczyźni czy kobiety?
MadicalDaily opisał badania prestiżowego w Stanach Zjednoczonych Uniwersytetu Duke`a dotyczące zapotrzebowania na sen dla kobiet i mężczyzn. Sen jest ważnym tematem dla każdego z nas więc warto wiedzieć jakie aktywności wpływają na czas regeneracji naszego mózgu. W wielu naukowych doniesieniach potwierdza się teoria, że niewyspane notorycznie kobiety są bardziej narażone na choroby serca, depresję i problemy psychologiczne. Wyniki pokazały, że zapotrzebowanie to zależne jest od aktywności określonych partii mózgu oraz czasu ich regeneracji.

 

Sen ma ogromne znaczenie dla równowagi i homeostazy naszego organizmu. Jego brak wpływa stresująco na mózg oraz funkcjonowanie wielu mechanizmów w ludzkim ciele, co związane jest z zaburzeniami funkcji poznawczych, chorobami przewlekłymi, zdrowiem psychicznym. Czas odpowiedniego snu dla osób dorosłych  zaproponowany przez naukowców to 6-8 godzin. Skrócenie lub jego wydłużenie, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, nadciśnieniem, cukrzycą. Długotrwałe pozbawienie snu ma odzwierciedlenie w zaburzeniu koncentracji, zaburzeniu pamięci czy realizacji codziennych zajęć. Spadek odporności oraz podatność na depresję u osób „niewyspanych” znacznie wzrasta.

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham w stanie Karolina Północna, porównali umysły kobiet i mężczyzn w badaniach nad wpływem długości snu na stan psychofizyczny obu płci. Wyjściowa hipoteza opierała się na założeniu, że to kobiety po nieprzespanych nocach wykazywały gorszy humor, więcej złości czy gniewu. Z gamy wielu czynników biologicznych, które mogąc wpływać na ten stan, naukowcy postanowili dowieść, że kobiecy umysł pracuje intensywniej w ciągu dnia niż umysł mężczyzny, co jest głównym powodem większego zapotrzebowania na sen. W trakcie dnia kobiety mają tendencję do robienia kilku zadań w tym samym momencie, są bardziej elastyczne zadaniowo i czasowo. W związku z tym intensywność eksploatacji mózgu jest dużo większa. Podczas głębokiego snu, kora mózgowa a szczególnie płat czołowy, który odpowiedzialny jest za myślenie, pamięć, planowanie czy emocje ulega najdłuższej „regeneracji”. Badana grupa ochotników  obu płci wykonywała swoje codzienne czynności włącznie z obowiązkami związanymi z pracą. Osoby te spały równo po 5 godzin dziennie, po pewnym okresie zbadano ich podatność na stres, zmęczenie. Kobiety wykazywały znacznie większe rozdrażnienie i podatność na lęk w porównaniu z mężczyznami. Oczywiście inną kwestą jest to, że kobiety swój nastrój mogą tłumaczyć działaniem hormonów, które mają znaczny wpływ na sen. Zmiana aktywności układów serotoninergicznego, cholinergicznego i noradrenergicznego wiążą się z zasypianiem i przechodzenie  w kolejne fazy snu.

Wniosek dotyczący regeneracji płata czołowego, dotyczy również naukowców oraz osób wykonujących intensywną pracę umysłową.  Osoby z tych profesji powinny spać dłużej co będzie się przekładało na jakość ich działań w ciągu dnia oraz zdrowie.

 

Ilona Bachanek

 

KOMENTARZE
Newsletter