Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Made in China. Chiny nowym graczem na światowym rynku szczepionek.
Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy w historii zatwierdziła szczepionkę opracowaną i produkowaną w Chinach. Jest to wydarzenie o tyle istotne, że dzięki niemu Kraj Środka może stać się producentem szczepionek na skalę światową.

Chiny wkraczają na globalny rynek szczepionek z własnym, oryginalnym produktem chroniącym przed zachorowaniem na japońskie zapalenie mózgu. Jest to wirusowa choroba mózgu przenoszona przez owady, występująca głównie we wschodniej i południowej części Azji. W ostatnim czasie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia, ang. World Health Organization) dodała tę szczepionkę do listy tak zwanych leków kwalifikowanych, co oznacza pozytywną ocenę dla jej jakości i bezpieczeństwa.

Co ciekawe, szczepionka, opracowana w Chengdu Institute of Biological Products i China National Biotech Group, sprzedawana jest na rodzimym rynku już od 1988 roku. Od 1999 roku była także eksportowana do innych krajów, jednak dopiero jej zatwierdzenie przez WHO sprawi, że jakość chińskiego produktu może zostać doceniona na skalę globalną.

Decyzja WHO jest krokiem, który daje szansę na przyszły światowy sukces innych szczepionek opracowywanych obecnie w Chinach, między innymi szczepionki przeciw grypie czy doustnej szczepionki przeciw polio.

Zatwierdzenie chińskiego produktu przez WHO oznacza znakomite zwiększenie dostępności szczepionek przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu w skali globalnej. Od teraz produkt ten może być nabywany i rozpowszechniany bezpiecznie,  między innymi przez takie organizacje jak UNICEF lub inne działające przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Specjaliści zauważają, że Chiny, jako nowy gracz na światowym rynku szczepionek, mogą z czasem doprowadzić do licznych, istotnych zmian w dotychczasowym podejściu do opracowywania, produkcji i dystrybucji szczepionek na skalę globalną.

Źródła

www.nature.com

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter