Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mikroflora człowieka- czyli bogactwo mikrobów w naszym ciele
Organizm człowieka stanowi stosunkowo dobre środowisko do rozwoju wielu mikroorganizmów. Mikroby spełniają wiele pożytecznych cech, jednak zaburzenia w funkcjonowaniu naszej flory bakteryjnej mogą prowadzić do pojawienia się drobnoustrojów chorobotwórczych, groźnych dla naszego zdrowia a nawet życia.

Liczbę komórek bakteryjnych,  które zamieszkują powierzchnię ciała człowieka szacuje się na 100 tysięcy miliardów, z czego około tysiąc gatunków traktuje nasze ciało jako miejsce naturalnego bytowania. Za mikroflorę naturalną uznaje się te drobnoustroje, które stale występują w organizmie oraz których nie jesteśmy w stanie usunąć. Na obecność drobnoustrojów niewątpliwe ma wpływ styl życia, stan zdrowia, sposób odżywiania, wiek czy miejsce zamieszkania, nałogi.

Największą ilość mikrobów możemy odnaleźć w przewodzie pokarmowym. Jest to miejsce zasiedlane głownie przez rodzaje Eubacterium,Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacteroides czy Escherichia. Na poziomie jelita czczego i  dwunastnicy występują największe ilości Enterococcus i Lactobacillus. Jelito kręte i dwunastnica zasiedlane są przez Enterococcus, Bifidobacterium, Eubacterium, Clostridium, Staphylococcus czy Streptococcus.

 

Ryc.1 Miejca bytowania mikrobów

Układ oddechowy również jest miejscem bogato zasiedlonym przez mikroorgaznimy. Bytują głównie w nozdrzach- są to przede wszystkim gronkowce, które niekiedy mogą ujawnić właściwości chorobotwórcze. W gardle odnaleźć można Streptococcus pneumoniae.

Skóra, pokrywająca ciało człowieka jest bogatym siedliskiem zamieszkanym przez gronkowce, maczugowce, prątki, laseczki czy drożdże.

 

 

Ryc. 2 Różnorodność drobnoustrojów zasiedlających nasze ciało

 

Ze względu na korzystne warunki do rozwoju drobnoustrojów, ciało człowieka może być atakowane przez szereg mikrobów chorobotwórczych. W kolejnych artykułach- krótki przegląd drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Edyta Bańcyr

 

 

Źródła

http://www.microbiologyonline.org.uk/about-microbiology/microbes-and-the-human-body

http://obs.rc.fas.harvard.edu/turnbaugh/Papers/Turnbaugh_HMP.pdf&sa=X&scisig=AAGBfm1dR8jq7qDbqOLoC7UHGrGJ7daG7w&oi=scholarr&ei=orYQUqKgO6Kl4gS1uYCIDg&ved=0CCwQgAMoATAA

http://bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Staniec07

www.pasozyty.eu/profilaktyka-i-zapobieganie/przyjazna-mikroflora/

www.mojadrogadozdrowia.com/zdrowa-mikroflora-jelita-grubego-a-nas

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter