Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Możesz na nią liczyć”
„Możesz na nią liczyć.” Pod tym hasłem jedna z światowej sławy firm promuje swój nowy dorobek. Firma EPPENDORF AG wprowadziła na rynek nowy model dozownika Multipette M4. O nowej zdobyczy nauki rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy – Krzysztofem Dylęgowskim.

 

W państwa ofercie znalazł się nowy model dozownika.

Tak, ostatnio do sprzedaży wprowadziliśmy nowy model Multipette M4,który jest następcą modelu Multipette plus cieszącego się od ponad trzydziestu lat świetną opinią w środowisku laboratoryjnym. Nowa generacja Multipette została gruntowanie zmodernizowana i przystosowana do najwyższych wymagań współczesnych laboratoriów.

 

Na jakim mechanizmie opiera się działanie tej pipety?

Chciałbym wyjaśnić, iż Multipette M4 należałoby poprawnie określać jako dozownik, czyli urządzenie do pipetowania w seriach.  Istnieją dwa systemy pipetowania, pierwszy to ten stosowany w tradycyjnych pipetach, gdzie wykorzystywana jest tzw. poduszka powietrzna. Pomiędzy cieczą a tłokiem znajduje się słup powietrza. Drugi został zastosowany w dozownikach Multipette.Z języka angielskiego można określić go mianem positivedisplacement(pozytywne wypieranie).W tym systemie korzystamy ze specjalnych końcówek („Combitips”) zintegrowanych z tłokiem, który ma bezpośredni kontakt z cieczą.

 

Jak przewagę ma ta metoda nad tą wykorzystywaną w pipecie automatycznej?

Niewątpliwie zaletą tego systemu jest to, że właściwości cieczy takie jak gęstość, lepkość, napięcie powierzchniowe, parowanie nie wpływają na dokładność pipetowania. Jeżeli ciecz ma inną gęstość niż woda, nie trzeba przestawić urządzenia, zawsze mamy pewność, że pipetujemy tę samą objętość bez konieczności rekalibracji. Pipetowana ciecz jest także w pełni odizolowana od urządzenia, przez co eliminujemy ryzyko kontaminacji.

 

W jaki sposób ustawiamy interesujące nas objętości podczas pipetowania?

O ile w tradycyjnych pipetach ogranicza nas nominalna objętość pipety, o tyle tutaj mamy jeden mechanizm z wymiennymi końcówkami Combitipso różnych objętościach . Mając jedno urządzenie możemy pipetować od 1μl do 10ml w zależności, jakiej końcówki użyjemy. Urządzenie automatycznie rozpoznaje Combitips i pokazuje nam objętości, które możemy dozować. Każda końcówka ma zaznaczoną minimalną objętość dozowania oraz objętość maksymalną.

 

Na jakim poziomie przedstawia się powtarzalność wyników otrzymanych przy zastosowaniu Multipette M4?

Jest bardzo dokładny system i powiedziałbym, że w wielu przypadkach dokładniejszy niż pipety tradycyjne. Powtarzalność wyników oczywiście zależy od objętości, którą pipetujemy. Wszystkie niezbędne dane zamieszczone są w naszych katalogach. Tak dla przykładu w przypadku pipetowania największą końcówką Combitips, o objętości 50 ml, objętość 1ml – objętość minimalna wynosi 0,5 ml - to błąd systematyczny jest na poziomie 0,3%, a losowy nie większy niż 0,5%.

 

„Dozownik ten wyklucza konieczność samodzielnego liczenia objętości” co to znaczy?

Pipeta samoistnie rozpoznaje rodzaj końcówki Combitipsi automatycznie pokazuje nam możliwe objętości dozowania. Mamy także licznik dozowań (do 100), przez co nie trzeba liczyć jaka objętość będzie pipetowana i ile kroków wykonano. Wszystkie parametry widoczne są na wyświetlaczu.

 

O dozowniku Multipette M4 Krzysztof Dylęgowski opowiadał nam podczas Targów EuroLab 2014.

Czy oprócz czasu pracy operatora stosowanie Multipette obniża również koszty?

Wszystko zależy od naszej aplikacji. Stosowanie Multipette M4 oszczędza nam czas, a poprzez możliwość kilkukrotnego napełnienia tej samej kocówki obniża także koszty. Dzięki zastosowaniu zintegrowanego tłoka prawie w 100% możemy odzyskać pipetowane odczynniki.

 

Czy Combitips można sterylizować?

Nie. Są to końcówki jednorazowego użytku. Chcemy utrzymać absolutną jakość i przede wszystkim zachować powtarzalność, co do której się deklarujemy. Sterylizacja może spowodować rozszczelnienie końcówki.

 

Czy można, zatem kupić u Państwa sterylne końcówki?

 

Końcówki Combitpis dostępne są w trzech klasach czystości. Eppendorf quality, czyli podstawowy standard czystości poświadczający najwyższe normy produkcji oraz użytych materiałów. PCR Clean, wolne od DNA, DNAaz, RNAaz oraz inhibitorów reakacji PCR. Biopur najwyższy możliwy stopień czystości stosowane w aplikacjach, gdzie nawet najmniejsze zanieczyszczenie może wpłynąć na wyniki. Każda końcówka pakowana jest w oddzielnym blistrze

 

 

Jaka jest różnica pomiędzy Multipetta M4 a MultipetteStream/Xstream?

Multipetta M4 jest dozownikiem automatycznym, pobieranie objętości wykonywane jest manualnie poprzez przesunięcie suwaka, natomiast MulitipetteStream jest dozownikiem elektronicznym, w którym  mamy tryb dozowania oraz pipetowania automatycznego. MultipetteXstream może zostać zastosowana również w pobieraniu np. supernatantów, miareczkowaniu oraz dozowaniu sekwencyjnym wykorzystywanym w seryjnych rozcieńczeniach.

 

Dziękuję za rozmowę

 

rozmawiała Magdalena Tokarska

KOMENTARZE
Newsletter