Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nagroda Nobla dla dwóch laureatek programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards

Do znakomitego grona noblistek w dziedzinie chemii dołączyły dwie wybitne uczone – prof. Emmanuelle Charpentier i prof. Jennifer A. Doudna, laureatki globalnego Programu L'Oréal-UNESCO for Women in Science International Awards. Badaczki nagrodzono za przełomowe odkrycie, które środowisko naukowe określiło jako najpotężniejsze w historii biologii molekularnej. Opracowanie rewolucyjnej metody edycji genomu różnych organizmów otwiera drogę nowym terapiom antynowotworowym oraz modelowaniu genomu roślin i zwierząt.

Fot. For Women in Science/Twitter

„Nożyczki molekularne”

Badaczki opracowały mechanizm znany jako Crispr-Cas9, czyli „nożyczki molekularne”, zdolne do modyfikowania genomów. Dzięki „nożycom DNA” naukowcy będą mieli możliwość wprowadzenia zmian w kodzie genetycznym roślin, dzięki czemu będą powstać nowe odmiany roślin uprawnych, charakteryzujących się odpornością na choroby wirusowe, bakteryjne i grzybowe. Odkrycie otwiera również drogę do nowych terapii antynowotworowych i pomoże w leczeniu chorób genetycznych.

Za „nożyczki molekularne” obie badaczki otrzymały już w 2016 r. międzynarodową nagrodę L'Oréal-UNESCO For Women in Science International Awards. Teraz przyszedł czas na najważniejsze wyróżnienie w świecie nauki. Fundacja L'Oréal z zadowoleniem przyjmuje tę przełomową decyzję i serdecznie gratuluje profesorkom Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z poważnymi kryzysami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi, dlatego właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet – mówi Alexandra Palt, wiceprezes Fundacji L'Oréal.

 

Kobiety stanowią niecałe 4% noblistów

Pomimo naturalnych predyspozycji i wyjątkowych osiągnięć kobiety na całym świecie stanowią zaledwie 29% naukowców. Ma to rzeczywisty i bezpośredni wpływ na jakość badań. Od roku 1901 r., kiedy to Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, chemii i medycyny przyznano po raz pierwszy, nagrodzono nią łącznie 621 naukowców, w tym tylko 22 badaczki.

Dotychczas trzy laureatki globalnego Programu L'Oréal-UNESCO for Women in Science International Awards otrzymały Nagrodę Nobla: Nüsslein-Volhard (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 1995 r.), Ada Yonath (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2009 r.), Elizabeth H. Blackburn (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 2009 r.). Dziś to grono powiększyło się o dwie wybitne uczone.

– Bardzo się cieszę i gratuluję laureatkom tego najważniejszego w świecie nauki wyróżnienia. To jednoznaczny dowód na to, że kobiety mają takie same predyspozycje do osiągania sukcesów w świecie nauki, jak mężczyźni. Wierzę, że w kolejnych latach wybitnych kobiet – badaczek pracujących w różnych dziedzinach nauki – będzie coraz więcej, współczesny świat musi wykorzystywać potencjał całego środowiska naukowego, a nie tylko jego męskiej połowy – akcentue prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

KOMENTARZE
Newsletter