Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za „wewnętrzny system GPS”
Göran K. Hansson, sekretarz Komitetu Noblowskiego w Sztokholmie ogłosił 6 października 2014 roku, że Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali John O’Keefe oraz May-Britt Moser i Edvard Moser. Naukowcy sprawdzali aktywność ludzkiego mózgu i odkryli neurony odpowiadające za orientację w przestrzeni oraz wskazali, gdzie znajduje się nasze "centrum pozycjonowania".


Czy zdajesz sobie sprawę, gdzie teraz jesteś? Czy wiesz, która droga zaprowadzi Cię do domu? Wydaje Ci się, że są to tematy oczywiste i banalne? I jest w tym trochę racji, ale gdy pomyślisz nad  całym procesem poszczególnych działań, od samej identyfikacji terenu, przez "zapisanie" informacji w mózgu na wykorzystaniu zdolności orientacyjnych kończąc, to sprawa nie wygląda już taką jasną. Tegoroczni Laureaci Nagordy Nobla odkryli przełomowy system pozycjonowania w mózgu, który gwarantuje  naturalne poczucie miejsca i umiejętność poruszania się w terenie. Badania naukowców pozwolają zrozumieć możliwości ludzkich procesów poznawczych: pamięci, myślenia i analizowania.

 

W 1971 roku John O’Keefe, badając zachowanie szczurów, ujawnił pierwszy składnik systemu pozycjonowania. Zaobserwował powtarzalną aktywność części mózgu zwierzęcia w momentach, gdy docierało do danego miejsca w pomieszczeniu. I to właśnie ten obszar mózgu, biorący udział w przenoszeniu danych z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz w orientacji przestrzennej stał się „obiektem” badań i analiz dla O’Keef’a. Wynikiem spostrzeżeń, według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie Nagrody Nobla, było przekonanie, że zakodowane „miejsca” tworzą pewnego rodzaju mapę, umożliwiającą określanie swojej pozycji w przestrzeni.


W 2005 roku,  małżeństwo Moser odkryło kolejny kluczowy składnik „systemu GPS”. Zidentyfikowali komórki nerwowe, które generują układ współrzędnych i pozwalają na precyzyjne pozycjonowanie oraz rejestrowanie przebytej wcześniej ścieżki. Późniejsze badania May Britt Moser i Edvarda Mosera dały dowód na istniejący wpływ miejsca, a także  tzw. siatek komórek na wspomaganie pozycji i nawigacji.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii przyznawana jest corocznie przez Instytut Karoliński. Tegoroczni nobliści pozwolili wyjaśnić temat mapy przestrzeni i fenomenu swobodnego poruszania się człowieka w przestrzeni.

 

Autor: Anna Szulc

Źródła

http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2013/12/05/horwitz-prize-awarded-discoveries-lead-new-alzheimers-treatments/,

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2014/press.html

 

KOMENTARZE
Newsletter