Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy test Real-Time PCR wykrywający mutacje charakterystyczne dla znaczących wariantów koronawirusa w ofercie genXone
Nowy test Real-Time PCR wykrywający mutacje charakterystyczne dla znaczących wariantów koro

Biotechnologiczna spółka genXone wprowadza do oferty zupełnie nowy na krajowym rynku test Real-Time PCR, który identyfikuje zarażenie koronawirusem, a dodatkowo wykrywa obecność mutacji charakterystycznych dla wariantu brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego. Zanim nowe badanie trafi do sprzedaży, spółka przeprowadzi jego walidację w ramach umowy zawartej w dniu 11 maja br. z producentem – koreańską firmą Seegene. Walidacja zostanie przeprowadzona w oparciu o kilkaset zsekwencjonowanych próbek znajdujących się w zasobach spółki. Wartość podpisanej umowy to 40,9 tys. euro.

 

genXone od dawna wykorzystuje najbardziej zaawansowane na świecie testy diagnostyczne, bazujące na technice Real-Time PCR, które identyfikują zestaw aż 4 genów charakterystycznych dla SARS-CoV-2. Teraz testy te zostały jeszcze bardziej udoskonalone i uzupełnione o jednoczesne wskazanie występowania mutacji charakterystycznych dla wariantów uznanych za te najbardziej niebezpieczne dla zdrowia. W przypadku pozytywnego wyniku, który wskazuje na zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2, od razu dowiadujemy się również, czy w zidentyfikowanym materiale genetycznym wirusa występują mutacje świadczące o obecności niebezpiecznego wariantu (VoC). Jeśli tak, istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowego testu (również Real-Time PCR), który wskaże występowanie mutacji charakterystycznej dla wariantu brytyjskiego, brazylijskiego i/lub południowo-afrykańskiego. Taka informacja pozwoli jeszcze precyzyjniej i szybciej dobrać sposoby postępowania z osobą zarażoną danym wariantem mutacji koronawirusa oraz podjąć właściwe działania profilaktyczno-ochronne w otoczeniu takiej osoby.   

– Wprowadzenie do oferty nowego testu jest konsekwencją stałego rozwoju nowoczesnej bazy laboratoryjnej i efektywnej reakcji na potrzeby rynku. Dziś bez najmniejszego problemu możemy wprowadzać kolejne metody diagnostyki służące do identyfikowania wariantów koronawirusa, oparte zarówno o technologię sekwencjonowania nanoporowego, jak i klasyczny Real-Time PCR. Szybka identyfikacja wybranych mutacji, którą gwarantuje technologia PCR, może okazać się bardzo pomocna w planowaniu kolejnych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii. Dodatkowo umowa na przeprowadzenie walidacji bazuje na naszych własnych zasobach próbek, które sekwencjonowaliśmy dotąd w ramach własnego projektu i własnych środków, to dla nas niezwykle cenne doświadczenie. Potwierdza to bowiem wysoką jakość posiadanej przez nas technologii, a także wiarygodność jako partnera dla podmiotów pracujących nad nowymi rozwiązaniami w diagnostyce molekularnej na rynku globalnym – podkreśla Michał Kaszuba, prezes zarządu genXone.

Nowy test będzie wykonywany w ramach standardowej, komercyjnej oferty spółki, co nie wpłynie na zmianę ceny badania. Oznacza to, że teraz klienci kupujący test diagnozujący chorobę COVID-19 od razu dowiedzą się, czy koronawirus, który ich zainfekował, posiada mutacje charakterystyczne dla wariantów znaczących. Jeśli badanie wskaże taki wynik, a klient będzie chciał uzyskać dokładną informację, o który wariant mutacji chodzi, będzie mógł wykupić dodatkowe badanie identyfikujące właśnie ten wariant koronawirusa. Spółka oprócz tego testu już w najbliższym okresie rozszerzy ofertę o test identyfikujący kolejne warianty mutacji niebezpiecznych – kalifornijski oraz indyjski.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/3d-render-medical-background-with-dna-strands-virus-cells_12996497.htm#page=1&query=covid+dna&position=2

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter