Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto typ komórek nowotworowych odpowiedzialny za powstawanie przerzutów
Komórki nowotworowe pozbawione są mechanizmów kontroli wzrostu i podziału. Omijają procesy naturalnej śmierci komórkowej i są zdolne do niekontrolowanego, ciągłego podziału, a także rozprzestrzeniania się na inne tkanki. Zespół naukowców z uniwersytetu w Salford ogłosił, że odkryto typ komórek nowotworowych, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie pierwotnych ognisk nowotworowych i zapoczątkowywanie ich przerzutów.
 
 
 
Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2018 r. z powodu nowotworów umarło aż 9,6 mln ludzi. Przewidywania zachorowalności na najbliższe dekady są jeszcze gorsze, dlatego tak ważny jest rozwój wszelkich badań w dziedzinie onkologii.
 
Grupa naukowców z jednego z uniwersytetów w Salford (Wielka Brytania) przeprowadziła badania na komórkach nowotworowych pochodzących z raka piersi. Zidentyfikowali komórki wyróżniające się pewnymi cechami od pozostałych badanych komórek. Naukowcy zaliczyli je do odrębnej podkategorii ze względu na ich wyjątkowe zdolności: komórki te produkują dużo więcej energii w mitochondriach, mają wyższy wskaźnik proliferacji i tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie one odpowiadają za rozprzestrzeniania się ognisk nowotworowych w organizmie.
 
Badane komórki zdolne są do wzrostu i podziału nawet w zawiesinie, bez przytwierdzenia do podłoża. W ten sposób w organizmie zdolne są do naciekania i tworzenia przerzutów, rozprzestrzeniając się przez naczynia krwionośne i limfatyczne do odległych tkanek.
 
Naukowcy podejrzewają, że są to „macierzyste” komórki nowotworowe, które rozpoczynają proces niekontrolowanego namnażania i powstawania ognisk nowotworowych, a w kolejnych etapach rozwoju  prowadzą do przerzutowania. Prawdopodobnie są jednymi z prekursorowych komórek, które zapoczątkowują wzrost guza. W odkrytych komórkach nowotworowych określony biomarker starzenia, znany jako p21-WAF, był około 17 razy wyższy niż w pozostałych komórkach nowotworowych. Nieznane wcześniej komórki nowotworowe w badaniach stanowiły 0,2% całkowitej populacji badanych komórek nowotworowych.
 
Zespół naukowców spekuluje, że ich odkrycie przyczyni się do rozwoju nowej strategii w terapii nowotworowej bezpośrednio ukierunkowanej właśnie na te komórki, zapobiegając w ten sposób powstawaniu przerzutów.
 
Dużym ułatwieniem w konstruowaniu takich leków może być fakt, że ten typ komórek wykazuje naturalną fluorescencję, co znacznie może ułatwić ich identyfikację i zniszczenie.
KOMENTARZE
Newsletter