Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Odpowiedniki” leków na malarię przestaną być problemem
Krzysztof Nowak, 18.07.2014 , Tagi: malaria, artesunat
Naukowcy z Oregon State University opracowali nową metodę wykrywania i oznaczania ilości artesunatu – leku stosowanego w zwalczaniu malarii. Dzięki tej metodzie pacjenci na nią chorzy będą w stanie sami sprawdzić czy zakupili prawdziwy terapeutyk.

W niektórych krajach rozwijających się ponad 80% dystrybutorów sprzedaje trefne środki farmaceutyczne. Z badań wynika, że od 38 do 53% placówek w Kambodży, Laos, Tajlandii i Wietnamie w sprzedawanych przez nie preparatach nie wykryto obecności artesunatu – najważniejszego leku na malarię. Dla większości pacjentów artesuant, którego cena waha się od 1 do 2$, jest poza zasięgiem finansowym. Producenci wykorzystują ten fakt i wytwarzają tanie „odpowiedniki” pozbawione substancji leczniczych. Oszukani pacjenci umierają, a ponadto rozprzestrzenianie się tych preparatów może powodować rozwój nowych odmian zarodźca malarycznego uodpornionego na niektóre leki.

Istnieją metody pozwalające analizować skład i jakość leku, jednak nie są powszechnie dostępne. Naukowcy z Oregon State University postanowili rozwiązać ten problem tworząc prosty w obsłudze i tani test. Nowa metoda pozwolić ma pacjentom, w warunkach domowych, na sprawdzenie czy zakupiony przez nich lek jest autentyczny. Mówi się, że testy mają równowartość kartki papieru.

Substancje pozwalające na analizę leku zawarte są w niewielkim plastrze, który umieszczony został na papierze. Aby przeprowadzić test należy rozkruszyć tabletkę, rozpuścić ją w wodzie, a następnie nanieść kroplę roztworu na wskaźnik. Jeśli papierek zmieni kolor na żółty oznacza to obecność artesunatu w preparacie. Intensywność zabarwienia możemy porównać ze wzorcem dołączonym do zestawu, co pomoże określić stężenie leku.

Obecnie, studenci i absolwenci kierunków chemicznych i informatycznych na OSU próbują pójść o krok dalej. Pracują nad wprowadzeniem aplikacji na iPhone’a, która pozwoli bardziej dokładną analizę natężenia barwy wskaźnika, a tym samym prawidłowej oceny stężenia leku. Technologia ta pozwala uzyskać wyniki podobne do tych, które przeprowadza się z zastosowaniem drogiego i skomplikowanego sprzętu.

Nowoopracowana metoda może znaleźć również zastosowanie w szeroko pojętej farmakologii, wykrywaniu patogenów i innych dziedzinach.

 Na malarię, najczęstszą na świecie chorobę zakaźną, zapada co roku ponad 220 milionów osób z czego nawet 3 miliony przypadków kończą się zgonem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 200 tysięcy z nich umiera wskutek przyjmowania rzekomych „leków”. Preparaty te zazwyczaj zawierają śladowe ilości leku, a czasami nawet wcale go nie zawierają.

Malaria to tropikalna choroba pasożytnicza wywoływana przez jeden lub kilka gatunków pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Przenoszone przez samice komara z rodzaju Anopheles najpierw powodują dreszcze, wysoką gorączkę, bóle głowy, wymioty, a niekiedy nawet biegunkę. W końcowej fazie napadu występuje obfite pocenie, a w konsekwencji nagły spadek temperatury ciała. Występowanie tych objawów jest spowodowane niszczeniem erytrocytów oraz uszkadzanie hepatocytów przez pierwotniaka. Wczesne wykrycie choroby i leczenie objawowe znacznie zwiększają szanse pacjentów na przeżycie.

Źródła

http://oregonstate.edu/ua/ncs/archives/2014/jul/new-assay-spot-fake-malaria-drugs-could-save-thousands-lives

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs094/en/

KOMENTARZE
Newsletter