Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Podsumowanie Central European Startup Awards 2017
Pod koniec listopada w Sofii, w Bułgarii, odbyła się uroczysta gala Grand Finale Day, podczas której ogłoszono wyniki Central European Startup Awards. Spośród wyłonionych w konkursach krajowych startupów, najlepsze z nich stanęły do rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Polskę w kategorii Najlepszy Startup Biotechnologiczny reprezentował Warsaw Genomics. Startupem roku oraz najlepszym Startupem Biotechnologicznym wybrany został węgierski Turbine.AI.

 

 

Najlepszym Startupem Biotechnologicznym mógł zostać projekt, który w ostatnim roku intensywnie się rozwijał, a podstawą jego funkcjonowania jest wdrożenie innowacyjnego rozwiązania czy metody w dziedzinie nauk przyrodniczych i rolniczych.

Od 2014 roku organizowany jest konkurs, w którym udział biorą startupy wywodzące się z krajów Europy Środkowej: Węgry, Austria, Słowenia, Słowacja, Czechy, Polska, Bułgaria, Rumunia, Serbia i Chorwacja. Celem projektu jest integracja środowiska startupowego oraz stymulowanie i inspirowanie całego ekosystemu startupowego do działania.

Co roku nominację do CESA Awards otrzymuje kilkaset startupów (800 nominacji w 2016 roku), co pokazuje, że pomysłów na innowacyjne rozwiązania, które zasługują na uwagę oraz wsparcie, jest bardzo wiele. W 2016 roku Polska zgarnęła 4 tytuły (z 12 kategorii), w tym roku – 2.

Z każdego kraju nominowane są startupy w 12 kategoriach, które nastepnie biorą udział w rywalizacji na poziomie europejskim.

W tym roku polskie startupy reprezentowały:

* Startup of the Year: UserEngage, www.userengage.com

* Best Newcomer: StethoMe™, www.stethome.com

* Best Social Impact Startup: StethoMe™, www.stethome.com

* Best Biotech Startup: Warsaw Genomics, www.warsawgenomics.pl

* Best Smart City Solution: CTA.ai, www.cta.ai

* Best FinTech Startup: Billon sp z.o.o, www.billongroup.com

* Best IoT Startup: Skriware, www.skriware.com

* Best AI Startup: Growbots, www.growbots.com

* Founder of the Year: Sara Koslinska, www.limitlessapp.io

* Investor of the Year: mAccelerator, www.maccelerator.vc

* Best Accelerator and Incubator Programme: Clipster, www.clipster.pl

* Best Coworking Space: ReaktorWarsaw, www.reaktorwarsaw.com

Najlepszym startupem biotechnologicznym wybrany został Warsaw Genomics, o którym już pisaliśmy.

CTA zostało wyróżnione w kategorii Best Smart City Solution. CTA jest ekspertem w dziedzinie przetwarzania obrazu. Firma stosuje technologię uczenia maszynowego (ang. Machine Learning), jest pionierem w dziedzinie Rozszerzonej Rzeczywistości (ang. Augmented Reality) oraz Wirtualnej Rzeczywistości (ang. Virtual Reality). Zastosowanie technologii ma na celu usprawnienie badań z dziedziny obrazowania medycznego, a także może przyspieszyć proces i podnieść jakość wykonywanych usług.

Na uwagę zasługuje także StethoMe, który nie jest startupem stricte biotechnologiczny, ale urządzenie, jakie oferuje, jest bardzo interesujące i ma ogromny potencjał do wykorzystania w telemedycynie. StethoMe to bezprzewodowy stetoskop służący do kontroli stanu zdrowia układu oddechowego oraz do pomiaru temperatury ciała. O nim także mogliście już przeczytać na naszym portalu. 

W finałach poszczególnych krajów nominację „Najlepszy startup biotechnologiczny” otrzymały:

* Austria - MVT Biotechnology GmbH, misją tego startupu jest opracowanie szczepionki przeciwko Hepatitis E, czyli wirusowemu zapaleniu wątroby typu E, który co roku infekuje 20 milionów ludzi.

* Bułgaria - Micar Innovation, specjalizujący się w projektowaniu leków z wykorzystaniem technologii in silico. Analiza bioinformatyczna znacznie skraca czas pracy nad potencjalnym lekiem oraz obniża koszty badań.

* Chorwacja - Live Good d.o.o. (Ltd.), który oferuje narzędzie BodyRecogTM do monitorowania zdrowia pacjenta, sytuacji zdrowotnej danego kraju oraz całego świata. BodyRecogTM brał udział w "Global Innovation For Sports Competition" podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku i został wyróżniony w gronie "TOP 50 najbardziej innowacyjnych firm w świecie sportu".

* Czechy - 3DLabPrint, czyli firma zajmująca się aeronautyką specjalizująca się w wykorzystywaniu procesów druku 3D w produkcji modeli R/C oraz załogowych statków powietrznych.

* Węgry - Turbine.AI umożliwia farmaceutom oraz naukowcom zrozumieć i zwalczyć raka. Sztuczna inteligencja, analizując dane kliniczne, modeluje molekularne podstawy funkcjonowania komórek nowotworowych i na ich podstawie opracowuje potencjalne leki. Dzięki temu możliwe jest szybkie wytypowanie cząsteczki, która spełni funkcję terapeutyczna w przypadku konkretnego nowotworu.

* Rumunia - Colorimetrix to firma, która pozwala przekształcić smartfon w przenośny spektrofotometr za pomocą kamery i algorytmu matematycznego. Ten układ pozwala digitalizować analogowe testy kolorymetryczne, umożliwia odczyt i interpretację wartości stężeń badanych substancji z dowolnego testu standardowego – pasków, testów przepływu, mikropłytek.

* Słowacja - TNtech, s.r.o.; działania firmy skupiają się na R&D czujników, sensorów, elektroniki, automatyki i inżynierii mechanicznej. Produkty wykorzystywane są do opracowywania nowych oraz udoskonalania już istniejących procesów produkcyjnych.

* Słowenia - Animacel biotechnology d.o.o. to firma, która opracowała pierwszą terapię umożliwiająca leczenie różnych chorób stawów u psów i koni.

* Serbia nie zgłosiła żadnego startupu biotechnologicznego.

Oferowane usługi i produkty startupów biotechnologicznych biorących udział w konkursie Central European Startup Awards są bardzo zróżnicowane. Narzędzia opracowywane przez startupy w dużej mierze skupiają się na zdrowiu człowieka. Tworzone są testy do szybkiej diagnostyki, narzędzia pomiarowe czy potencjalne leki. Pomimo tego, że biotechnologia znajduje zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie życia, w tegorocznej edycji nie pojawiły się startupy związane z rolnictwem czy ochroną środowiska.

KOMENTARZE
Newsletter