Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polscy eksperci komentują tegorocznego Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali David Julius i Ardem Patapoutian. Wybór Komitetu Noblowskiego skomentowali eksperci centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego – Centrum Współpracy i Dialogu UW. 

Grafika: UW

 

 

– Laureaci realizowali swoje badania w połowie lat 90. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Przedmiotem ich zainteresowania zostały zmysły, czyli to, co jest nam tak bardzo bliskie. Tym razem nagrodzono odkrycie receptorów, za pomocą których czujemy temperaturę czy ból. Tego typu odkrycia są często reakcją spustową dla kolejnych. Początkowe odkrycie wymaga odpowiedniego dobrania metodyki, a zrozumienie danego mechanizmu najczęściej powoduje falę odkryć, np. innych receptorów, stosując podobną metodykę, ale dotyczącą innych zjawisk. Takie genialne odkrycia po prostu otwierają nam kolejny fragment wiedzy o świecie – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, CSK UCK WUM.

– Na pewno poznanie tych receptorów, mechanizmu działania doznania temperatury i dotyku będzie bardzo ważnym narzędziem w walce z czymś, co staje się coraz większym wyzwaniem dla współczesnej medycyny – chorób, które wiążą się z zaburzeniami czucia, tak jak nazywana już współcześnie epidemią neuropatia cukrzycowa, która dotyczy coraz większej liczby ludzi w cywilizowanym, zamożnym świecie. Myślę, że ten ukłon w kierunku nauk podstawowych znów przypomina nam, jak długa jest droga od laboratorium, od badań obarczonych rzeczywiście dużym ryzykiem, do metod, które będą nam pomagały skutecznie leczyć ludzi na całym świecie – dodaje prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk z Katedry i Kliniki Neurologii, CSK UCK WUM.

– Odkrycie tych receptorów i mechanizmów ich działania stwarza naprawdę dobre możliwości poszukiwania czynników, które mogłyby modyfikować ich działanie, co np. w przypadku leczenia niektórych neuropatii, może się okazać niezwykle ważne i interesujące. Bóle związane chociażby z różnego rodzaju neuropatiami są, według mojej wiedzy, przypadłością bardzo wielu osób – kończy prof. dr hab. n. med. Jacek Malejczyk z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, Centrum Biostruktury WUM.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter