Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prestiżowe czasopismo „Science” jak co roku ogłosiło plebiscyt na naukowe odkrycie roku. Już 22 grudnia poznamy zwycięzcę konkursu, głosy zaś można oddawać do 5 grudnia.

 

Zapoznajcie się z listą nominowanych, a później sami zagłosujcie! 

 • Planeta X – W tym roku Konstantin Batygin i Mike Brown z California Institute of Technology (Caltech) ogłosili, że w naszym Układzie Słonecznym prawdopodobnie znajduje się jeszcze jedna planeta. Odkrycie to poprzedzał szereg analiz, ale do tej pory nie udało się zaobserwować tego obiektu. Przypuszczenia dotyczące jego istnienia oparte są na obserwacji sześciu innych znanych obiektów znajdujących się poza orbitą Neptuna, na które oddziałuje potencjalna Planeta X.  Według wyliczeń ma ona ogromną masę.
 • Hodowla ludzkich embrionów – Naukowcom udało się przez 13 dni utrzymać in vitro żywe ludzkie embriony. Doświadczenie to dało nadzieję na to, że w przyszłości będziemy mogli poznać tajemnicę wczesnego rozwoju człowieka.
 • Szczepionki na wirusa Zika – Wirus Zika długo nie schodził z pierwszych stron gazet. Również na naszym portalu informowaliśmy Was na bieżąco o najnowszych rozwiązaniach tego problemu, proponowanych przez naukowców. Na szczególną uwagę zasługuje rekordowo krótki czas jaki był potrzebny badaczom, żeby opracować niezależnie kilka propozycji szczepionek na wirusa Zika. Są one teraz na etapie wczesnych badań klinicznych.
 • Fale grawitacyjne - W 1916 roku Albert Einstein ogłosił ogólną teorię względności. Jej głównym założeniem było, że siła grawitacji wynika z zakrzywienia czasoprzestrzeni wywołanego przez zniekształcającą ją masę. Zgodnie z teorią pewne zjawiska mogą wywoływać fale grawitacyjne - zmarszczki przemieszczające się z prędkością światła. Przez 100 lat nikt nie potwierdził doświadczalnie istnienia tego zjawiska. 11 lutego 2016 roku świat obiegła informacja o pierwszym w historii zarejestrowaniu fal grawitacyjnych. Fale zostały zarejestrowane 14 września 2015 r. o godz. 09:50:45 UTC przez dwa detektory LIGO (w Hanfordzie i w Livingstonie).
 • AlphaGo - Gra w go (starochińska gra planszowa) uważana jest za największe wyzwanie dla sztucznej inteligencji, gdyż wymaga od graczy dużej kreatywności. Na początku tego roku komputerowy program AlphaGo dwa razy z rzędu wygrał z Koreańczykiem Lee Sedolem - arcymistrzem w go. 
 • Proxima b – Odkryto wyraźne dowody na istnienie planety krążącej wokół najbliższej nam gwiazdy – Proxima Centauri. Obiekt charakteryzuje się temperaturą, która pozwala na istnienie na jego powierzchni wody w stanie ciekłym. Jest to najbliższa planeta pozasłoneczną i potencjalnie najbliższe siedlisko życia poza Układem Słonecznym. 
 • Wielka migracja z Afryki - Naukowcy odkryli na podstawie wyników sekwencjonowania genomów 787 osób, że wielka migracja z Afryki miała miejsce dużo wcześniej niż dotąd przypuszczano – między 50,000 a 60,000 lat temu.
 • Nanopore Sequencers - Maszyna do sekwencjonowania, która mieści się w kieszeni spodni. Niesamowite odkrycie, które umożliwi prowadzenie badań w terenie np. pod kątem analizy patogenów. 
 • Komórki jajowe uzyskane z komórek macierzystych - Naukowcy z Generalnego Szpitala w Massachusetts wygenerowali komórki jajowe z komórek macierzystych myszy. Odkrycie to może się okazać przełomem w leczeniu bezpłodności.
 • Małpia teoria umysłu – Teoria umysłu zakłada umiejętność zrozumienia, że inna jednostka ma inne zdanie, wiedzę, zamiary etc. niż my. W tym roku naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku odkryli, że małpy człekokształtne zdają sobie sprawę z cudzych błędnych przekonań.
 • Autofagia – Rozliczne badania udowodniły, że komórka potrafi „oczyścić się” z uszkodzonych/obumarłych elementów, a sprawne porządki w komórce hamują procesy starzenia. 
 • Nowinki na temat porostów – Badania dowodzą, że porosty to kombinacja odlegle spokrewnionych gatunków glonów i dwóch gatunku grzybów.
 • Falcon 9 – Zaprojektowana przez amerykańską firmę SpaceX dwustopniowa rakieta nośna wielokrotnego użytku 

Za odkrycie roku 2015 został uznany CRISPR/Cas9 - metoda umożliwiająca wprowadzanie zmian w genomie żywych organizmów. CRISPR (ang. clustered regularly interspaced short palindromic repeats) to regularnie rozmieszczone krótkie sekwencje palindromowe, które tworzą system obronny bakterii. Jest on przez nie wykorzystywany do ochrony przed egzogennym materiałem genetycznym. W jego genomowym locus kodowana jest endonukleaza Cas9 (ang. CRISPR associated protein 9). Razem tworzą system CRISPR/Cas9, który zapożyczony od bakterii, jest ostatnio szeroko opisywaną metodą, umożliwiającą dokonanie konkretnych modyfikacji genetycznych. O blaskach i cieniach metody pisaliśmy rok temu w naszym artykule

 

KOMENTARZE
Newsletter