Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełomowa platforma RNA powstanie w Polsce
Przełomowa platforma RNA powstanie w Polsce

Platforma RNA pomoże w walce z zakażeniami wirusowymi oraz chorobami neurodegeneracyjnymi. Stworzy ją konsorcjum Polfy Warszawa z grupy Polpharma i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, które otrzymało największą dotację w wysokości 93,8 mln zł w ramach konkursu organizowanego przez Agencję Badań Medycznych na wdrożenie w Polsce technologii RNA.

 

 

Niezwykle skuteczna technologia RNA jest nowym podejściem do tworzenia produktów leczniczych, a świat poznał jej przełomowość dzięki szczepionkom przeciwko COVID-19. Niesie za sobą potencjał tworzenia nie tylko szczepionek, ale i nowatorskich leków. To szansa na rozwój, wdrożenie i produkcję w Polsce preparatów leczących choroby, wobec których medycyna wciąż pozostaje bezradna, np. nieuleczalnych chorób układu nerwowego. 

Naukowcy z Polpharmy i IChB będą pracować nad rozwojem platformy RNA dla szczepionek i terapeutyków. W ramach dofinansowanego projektu ma powstać uniwersalna platforma, dzięki której będzie można w dużo szybszym czasie opracowywać szczepionki na różne pojawiające się wirusy, nie tylko SARS-CoV-2. Projekt konsorcjum obejmuje także badania nad terapiami lekowymi z zastosowaniem RNA. Technologia ta ma ogromny potencjał ograniczenia nieprawidłowego działania lub nawet całkowitego wyłączania genów odpowiedzialnych za powstawanie choroby. Jednak zarówno w przypadku szczepionek, jak i leków, oprócz wyselekcjonowania efektywnych cząsteczek terapeutycznych, dużym wyzwaniem jest opracowanie lub wykorzystanie odpowiednich nośników, które komórka rozpozna jako „swoje”, nie zniszczy ich i będzie w stanie uwolnić „leczniczą” część leku lub szczepionki.

– Cieszę się, że to właśnie w Polpharmie będziemy opracowywać najnowocześniejsze technologie, które umożliwią pacjentom skuteczniejsze leczenie. W Polsce są zarówno naukowcy z ogromnym doświadczeniem w badaniach nad RNA, jak i firmy mogące rozwinąć tę technologię. Dla nas w Polpharmie to przełomowy moment. Stajemy w konkursie z największymi, światowymi firmami w opracowaniu nowych technologii lekowych, które są bardziej skuteczne i bezpieczne. Jest też szansa na stworzenie leków na choroby, szczególnie neurodegeneracyjne, na które do tej pory nie było terapii – mówi Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharma S.A.

– Projekt, na który otrzymaliśmy dotację, jest szansą na szybki rozwój technologii RNA w Polsce. Stawia on jednak przed nami bardzo duże wyzwania, zarówno na etapie projektowania i wytwarzania szczepionek czy terapeutyków, jak i opracowywania sposobów ich dostarczania do komórki. Zastosowane rozwiązanie muszą być nie tylko efektywne, ale i bezpieczne dla pacjenta. Wieloletnie doświadczenie IChB PAN w zakresie interdyscyplinarnych badań kwasów nukleinowych połączone z możliwościami produkcyjnymi Polpharmy gwarantuje, moim zdaniem, iż za kilka lat pacjenci w Polsce będą mogli liczyć na rodzime, nowoczesne i skuteczne rozwiązania terapeutyczne bazujące na RNA – dodaje prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor IChB PAN.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/dna-biochemia-streszczenie-t%c5%82o-bio-6896923/

KOMENTARZE
Newsletter