Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Psychoonkologia” – nowy kierunek studiów w Collegium Humanum
„Psychoonkologia” – nowy kierunek studiów w Collegium Humanum

19 lutego br. rozpoczęła się rekrutacja na studia „Psychoonkologia”. To nowy kierunek studiów podyplomowych w ofercie Collegium Humanum, współtworzony przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej. Nowość w ofercie dydaktycznej uczelni skierowana jest do osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi.

 

 

Studia podyplomowe na kierunku „Psychoonkologia” w Collegium Humanum są kierowane do specjalistów ochrony zdrowia, mających zawodowy kontakt z pacjentami w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej oraz ich bliskimi. – Psychoonkologia to jeden z kluczowych aspektów działalności naszej Fundacji. Codzienna styczność z często skrajnymi emocjami pacjentów, takimi jak: strach, stres, obawa o życie i przyszłość rodziny, w oczywisty sposób może być trudna dla osób, które chcą pomóc. W OnkoCafe mamy wieloletnie doświadczenie we wspieraniu zmagających się z chorobą nowotworową podopiecznych oraz ich bliskich. Widzimy, jak niezbędne jest zwiększenie liczebności kadry psychoonkologicznej w Polsce, ale także stałe podnoszenie jakości opieki w tym zakresie. Od lat przeprowadzamy cykliczne praktyki studenckie z zakresu psychoonkologii. Jestem szczęśliwa, że nasze doświadczenia przełożą się na formalne struktury edukacyjne. Nowy kierunek studiów z zakresu psychoonkologii w Collegium Humanum to ważna i potrzebna nowość w ofercie dydaktycznej kierowanej do specjalistów ochrony zdrowia – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

– Celem nowego kierunku studiów jest przedstawienie uczestnikom, w optymalnie szeroki sposób, wiedzy naukowej dotyczącej zagadnień psychoonkologicznych oraz przygotowanie praktyczne do codziennych kontaktów z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi. Członkowie zespołu dydaktycznego będą prezentować wszystkie istotne czynniki mogące mieć wpływ na stan psychiczny pacjenta oraz przebieg leczenia – od momentu postawienia diagnozy, aż po okres po zakończeniu terapii. Tematem studiów będzie również leczenie paliatywne oraz żałoba. To tematy stanowiące nierzadko tabu – zarówno wśród społeczeństwa, jak i kadry medycznej – tłumaczy prof. dr hab. Paweł Czarnecki, Rektor Collegium Humanum.

– Już od kilku lat mówi się o tsunami onkologicznym, to jest o lawinowo rosnącej skali zachorowań na raka. Perspektywy nie są optymistyczne, a to oznacza, że potrzeby w zakresie właściwej opieki nad pacjentami onkologicznymi będą rosły. Schorzenia nowotworowe wiążą się z nierzadko inwazyjnymi terapiami i trudnymi rokowaniami. To powoduje silne emocje. Odpowiednie zarządzanie tymi emocjami jest bardzo ważne: może zoptymalizować proces terapii i pozytywnie wpłynąć na rokowania. Opieka psychoonkologiczna to odpowiedzialna, często trudna misja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Naszą ofertę dydaktyczną kierujemy do: psychologów, lekarzy, pielęgniarek, innych członków personelu medycznego oraz osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi, którzy pragną jeszcze lepiej komunikować i opiekować się swoimi podopiecznymi – wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolog, członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, koordynator nowego kierunku studiów w Collegium Humanum.

Jak zapewniają władze uczelni, w czasie trwania studiów szczególny nacisk zostanie położony na wypracowanie wśród uczestników umiejętności dbania o własne zdrowie psychiczne. Codzienny kontakt z ludźmi znajdującymi się w najtrudniejszych życiowych sytuacjach niesie ryzyko wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego. Zdaniem ekspertów można i trzeba się przed nim skutecznie chronić za pomocą rzetelnej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Więcej informacji o nowym kierunku studiów podyplomowych i rekrutacji znajdziecie na stronie uczelni

Źródła

Fot. Collegium Humanum

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter