Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ranking Forbesa – czy na liście 100 najbogatszych są nazwiska związane z biotechnologią?
Ranking Forbesa – czy na liście 100 najbogatszych są nazwiska związane z biotechnologią?

Co roku Forbes publikuje listę najbogatszych Polaków. Co roku lista ta rozbudza wyobraźnię przedstawicieli biznesu od FMCG, przez mleczarstwo, po farmację. Wyobraźnię tych, którzy marzą, by się na niej kiedyś znaleźć i tych, którym do tego niewiele brakuje. Wreszcie, mówią o niej też ci, którzy z prowadzeniem biznesu mają niewiele wspólnego. Bo kto w gruncie rzeczy nie chciałby wiedzieć, ile miliardów wart jest majątek najbogatszego Polaka? Nas ciekawi natomiast, czy i gdzie wśród najbogatszej setki znaleźli się przedstawiciele firm związanych z biotechnologią?

 

Nic stałego

To, co najbardziej interesujące w dorocznym rankingu Forbesa, to niepewność, czy czytając kolejną listę najbogatszych Polaków, znajdziemy na niej te same nazwiska, które królowały rok wcześniej. W biznesie nie ma stałych. Raz zajęte miejsce nie jest przypisane właścicielowi dożywotnio. Biznes jest nieprzewidywalny, pełen zwrotów akcji i ostrych zakrętów, dlatego ranking co roku przykuwa niesłabnącą uwagę. Aby w ogóle znaleźć się na tegorocznej liście, trzeba było zgromadzić majątek wart 549 mln zł. Rok wcześniej było to o 54 mln zł mniej. Jak podkreśla Forbes, tegoroczna lista jest wyjątkowa, bo nigdy w Polsce nie było tak wielu miliarderów. Łączna wartość majątku stu najbogatszych Polaków wynosi obecnie 180 mld zł. Na 1. miejscu (tu akurat bez zmian względem ubiegłorocznej edycji) jest Michał Sołowow (chemia, wyposażenie wnętrz, energetyka, ale także biotechnologia – największy udziałowiec w spółce OncoArendi Therapeutics) z majątkiem wartym 15 624 mln zł. Z kolei na światowej liście Forbesa na pierwszym miejscu (od trzech lat) króluje Jeff Bezos, założyciel Amazona, z majątkiem rzędu 118,2 mld USD.

 

Farmacja i kosmetyki

Na liście stu dwa segmenty powiązane z biotechnologią to farmacja i kosmetyki. Miejsce 94. przypadło w udziale Irenie Eris i Henrykowi Orfingerowi. Ich majątek, którego podstawą jest koncern kosmetyczny pod marką Dr Irena Eris, jest wart 609 mln zł. 65. miejsce w zestawieniu Forbesa należy do Andrzeja Olszewskiego (wartość majątku to 860 mln zł). Farmacol, którego jest właścicielem, to trzecia co do wielkości hurtownia leków w Polsce. Na pozycji 55. uplasowali się Waldemar i Grażyna Szwarczyńscy (1 024 mln zł), założyciele Biofarmu. W ubiegłym roku debiutowali na liście – na miejscu 82. z majątkiem wartym 621 mln zł. Tegoroczny wynik pozwala twierdzić, że uruchomiona w 1989 r. firma jest w świetnej kondycji. Rok 1990 to start pierwszej hurtowni leków Biofarmu. Rok później rusza produkcja leku Theospirex retard 300 mg. W 2016 r. portfolio Biofarmu liczyło już 80 leków w aktywnej sprzedaży. Miejsce 42. przypadło rodzinie Kasprzyckich – właścicielom jednej z najstarszych polskich marek kosmetycznych – Eveline.

Na miejscu 32. (oczko wyżej niż w ubiegłym roku) z majątkiem wartym 1 476 mln zł znalazł się Maciej Wieczorek, założyciel Celon Pharmy i współtwórca Mabionu. Celon Pharma pracuje obecnie m.in. nad wykorzystaniem esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej i z powodzeniem, mimo potyczek sądowych z GlaxoSmithKline, realizuje sprzedaż swojego flagowego produktu – Salmex. Za kilka miesięcy Celon Pharma otwiera nowe, zintegrowane centrum badawczo-rozwojowe. Z kolei Mabion wydaje się, że jest już o kilka kroków od rejestracji w EMA swojego biopodobnego leku onkologicznego MabionCD20.

Miejsce 30. przypadło Zenonowi Ziai z majątkiem wartym 1 523 mln zł. Tuż za pierwszą dziesiątką, bo na pozycji 13. znaleźli się w tym roku Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie. Ich majątek to 2 791 mln zł. Założony w 1989 r. Aflofarm to największy w Polsce producent leków OTC ze 115 markami produktowymi w portfolio dystrybuowanymi na 30 rynkach eksportowych. Druga najwyżej notowana w zestawieniu firma z branży farmaceutycznej zajmuje 8. miejsce. Chodzi o założony w 1986 r. Adamed, prowadzony przez Macieja i Małgorzatę Adamkiewiczów. Wartość majątku, który zgromadzili to 3 460 mln zł. Złotą trójkę zamyka Jerzy Starak z majątkiem wartym 9 630 mln zł. Sukces Jerzego Staraka to doskonałe wyniki Polpharmy, ale i jego pozostałych biznesów. Dużą rolę odgrywa tu kazachska spółka działająca pod marką Santo, która prowadzi w Kazachstanie największą fabrykę leków. Drugi ważny biznes to rosyjska firma farmaceutyczna Akrihin. W 2016 r. grupa Polpharma przejęła też holenderską firmę biotechnologiczną Bioceros.

Forbes podaje, że tworząc aktualną listę, zapoznał się z wynikami finansowymi prawie tysiąca firm działających w Polsce. Zaledwie kilka związanych z farmacją i przemysłem kosmetycznym trafiło do zestawienia. Pamiętając jednak o niezwykłej dynamice biznesu, można mieć nadzieję, że w przyszłym roku zestawienie zaskoczy nas jeszcze większą liczbą nazwisk związanych z branżą LifeScience. Rok dopiero się rozkręca, zatem trzymamy kciuki za wszystkich biotechnologicznych graczy i życzymy jeszcze lepszych wyników finansowych.

Źródła

Forbes

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieni%c4%85dze-bank-kaucja-rosn%c4%85%c4%87-549161/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter