Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rok 2045 według dr J. Cordeiro
“Sztuczna inteligencja i przyszłość gatunku człowieka” – pod taką nazwą odbył się letni kurs uniwersytecki w hiszpańskim Santander. Jeden z jego uczestników, dr Jose Luis Cordeiro, podczas swego wystąpienia nakreślił wizję przyszłości gatunku ludzkiego. Według niego, do roku 2045 człowiek osiągnie nieśmiertelność.

Spotkanie zatytułowane „Sztuczna inteligencja i przyszłość gatunku ludzkiego” miało miejsce w Międzynarodowym Uniwersytecie  Menéndez Pelayo w  Santander pod koniec lipca. Jednym z jej uczestników był dr Jose Luis Cordeiro, związany z Singularity University. Uczelnia ta została powołana przez NASA w Dolinie Krzemowej, a finansowana jest przez Google. Jak stwierdził Cordeiro w swoim wystąpieniu, w roku 2045 ludzkość osiągnie nieśmiertelność. Starość, jako przedsionek śmierci, jest według niego chorobą, która w najbliższych latach stanie się uleczalna.

Proces, jaki nas czeka, jest przejściem z ery „ludzkiego życia” do etapu „post-humano”. Rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że świat nie będzie należał jedynie do rodzaju ludzkiego, ale także do maszyn stworzonych przez nas. Komputery, które mają przewyższyć poziom ludzkiego mózgu, mają być jednym z czynników rozwiązania przyczyn ludzkiej śmierci. Ich przewaga nad naturalnym procesem myślowym ma doprowadzić do pokazania czynników powodujących śmierć. Informacje te są zbieżne z tymi pochodzącymi z  laboratorium Google X. Pracują oni bowiem już nad stworzeniem komputera kwantowego. Cordeiro również potwierdza plany dotyczące stworzenia mapy ludzkiego zdrowia, o której pisaliśmy tutaj (http://biotechnologia.pl/biotechnologia/aktualnosci/google-x-buduje-mape-ludzkiego-zdrowia,14359 ). Profesor Singularity Univeristy twierdzi, że w ciągu najbliższych 10 lat  każdy człowiek będzie miał dostęp do sekwencji swego genomu – za opłatą wynoszącą 10 dolarów.  Taki wgląd we własne DNA ma umożliwić ocenę ryzyka zapadnięcia na nowotwory bądź choroby genetyczne.

Jak czytamy w hiszpańskim dzienniku „El Mundo”, Cordeiro zdaje sobie sprawę z charakteru tez jakie głosi, jednak wciąż popiera je dowodami wierząc w ich słuszność.  Powołuje się m.in. na osiągnięcia Fundacji Matuzalem, która to zajmuje się badaniami przedłużania ludzkiego życia.  Jak podaje profesor Singularity University, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat udało im się już przedłużyć życie zdrowej myszy do 5 lat. „To równowartość 1000 lat człowieka” – jak czytamy na łamach hiszpańskiego dziennika. W sprawie ludzkiego mózgu, którego zbadanie umożliwiłoby stworzenie robotów na równie wysokim poziomie inteligencji, również padają nazwy już istniejących projektów. Jeden z nich, „Inicjatywa Mózg”,  ma na celu odwzorowanie wszystkich aktywności mózgu.  Kolejny, „Human Brain Project”, jest międzynarodowym projektem, w którym udział biorą 24 kraje. I podobnie jak poprzedni  – ma on na celu zrozumienie aktywności ludzkiego mózgu.  

 

Wiedząc, jak skraje uczucia mogą budzić powyższe informacje, zapytaliśmy dr Cordeiro o kilka kwestii budzących nasze wątpliwości. Poniżej zamieszczamy krótki wywiad, jaki udało nam się z nim przeprowadzić.

Skąd pewność, że człowiek osiągnie nieśmiertelność w 2045 roku? Jakie badania, obserwacje wpłynęły na taki wniosek?

Jose Cordeiro: Obecnie naukowcy pracują zarówno nad fizyczną (hardware) jak i mentalną(software) sferą nieśmiertelności.  Wszystkie trendy wskazują, że w ciągu najbliższych 20-30 lat będziemy mogli odtworzyć zarówno fizyczną strukturę człowieka, jak i jego „oprogramowanie”. Klonowanie, badania nad komórkami macierzystymi, medycyna regeneracyjna oraz protezy medyczne są częścią technologii, która pozwoli naszym ciałom żyć nieskończenie długo. „Inicjatywa Mózg”, stworzona przez rząd USA, oraz „Human Brain Project”, za którego odpowiadają kraje UE, to dwa główne projekty badawcze, które pozwolą na zrozumienie naszego mózgu, i ewentualnie umieszczenie go w chmurze informatycznej. To dałoby mu nieśmiertelność – rozumianą jako nieśmiertelność oprogramowania.

 

Powiedział pan również, że ten proces doprowadzi do stworzenia nowego gatunku: posthumano. Jak wtedy będzie wyglądał nasz świat?

Jose Cordeiro:  Przyspieszenie zbieżności między poszczególnymi polami nauki doprowadzi do „osobliwości technologicznej”, kiedy to sztuczna inteligencja osiągnie poziom ludzkiego umysłu.  Oczekujemy, że test Turinga zostanie pomyślnie zakończony w roku 2029 (kiedy to człowiek nie będzie wiedział, czy rozmawia z drugim człowiekiem, czy też z robotem). Pełny rozwój nowej osobowości ma nastąpić  w 2045 roku (kiedy roboty wyprzedzą swą inteligencją gatunek ludzki). Wtedy świat osiągnie poziom ery posthumano, kiedy to ludzie będą wzbogaceni o nową technologię (roboty), a nasz umysł zostanie połączony z chmurą informatyczną.

 

Czy dla pana, wizja stania się nieśmiertelnym i życia obok robotów jest pożądana? Czy w pana opinii dzięki temu przyszłość będzie lepsza?  

Jose Cordeiro: Obecna, ludzka cywilizacja, przekształca się w cywilizację końca panowania człowieka, kiedy to ludzie i maszyny stają się ze sobą zbieżni i już na stałe połączeni. Nasze smartfony i Internet są tylko początkiem tej fuzji między człowiekiem a robotem. Będzie to bardziej zaawansowana cywilizacja, ze wspaniałą inteligencją oraz wyższymi wartościami moralnymi. Społeczeństwa w przyszłości będą cechowały się wyższą wrażliwością na wartości etyczne oraz będą wzbogacone w niesamowitą sztuczną inteligencję. Nie będzie to używane przeciwko nim (robotom), ale wraz z nimi – jako połączenie społeczeństwa, symbioza dla lepszej przyszłości.

 

Kilka miesięcy temu WHO opublikowała informację dotyczącą spadku użyteczności antybiotyków. Zatem w jaki sposób zwalczymy wszystkie choroby w ciągu 30 lat, skoro dziś najprostsze zarażenie może być niebezpieczne?

Jose Cordeiro: Antybiotyki to bardzo stara technologia, i obecnie jest zastępowana przez nowszą i bardziej zaawansowaną. Antybiotyki zostaną zastąpione przez środki pochodzące z bioinżynierii. Ponadto będziemy produkować specyficzne leki i produkty medyczne z odpowiednim składem. Będą one kierowane do genomu będącego źródłem choroby – zarówno wewnątrz ciała ludzkiego, jak i na jego powierzchni. Technologia sekwencjonowania genomu pozwoli na przejście z medycyny ogólnej, do medycyny nastawionej na poszczególny przypadek, oraz na przejście z medycyny skupionej na leczeniu do medycyny prewencyjnej.  Leki będą tworzone zgodnie z genomem jednostki.  Wirusy, bakterie i pasożyty również doczekają się środków przeznaczonych na walkę tylko z danym rodzajem drobnoustrojów.

 

Przyszłość pokaże, jak ta wizja się ziści. Zachęcamy do jej komentowania, bowiem sami jesteśmy ciekawi Waszej opinii.

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter