Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna krew – czy tym razem się uda?
Rumuńscy naukowcy z miasta Cluj-Napoca położonego w historycznej Transylwanii są o krok od przełomowego odkrycia rozpoczynającego nową erę w badaniach nad sztuczną krwią. Do tej pory większość podobnych badań zakończyła się fiaskiem, lecz czy tym razem istnieje szansa na sukces?

Rumuński zespół badaczy pod kierownictwem dr Radu Silaghi-Dumitrescu od sześciu lat przeprowadzał badania na myszach. Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych eksperymentów, przebadane organizmy nie cierpiały na żadne skutki uboczne związane z zastosowaniem opracowanej przez nich sztucznej krwi. Nie została ona odrzucona, ani nie wywołała żadnego stanu zapalnego lub chorobowego.

Dr Silaghi-Dumitrescu, w odróżnieniu od innych badaczy, użył w swojej formule białka o nazwie hemerytryna, które zostało wyizolowane z morskich bezkręgowców. Fakt ten prawdopodobnie był przyczyną osiągniętego sukcesu, ponieważ używana do tej pory hemoglobina ulegała dezintegracji w trakcie ekspozycji na stres chemiczny lub fizyczny. Hemerytryna jest białkiem, które podobnie jak hemoglobina przenosi tlen, lecz jest o wiele bardziej wytrzymałe.

Jak powiedział nam dr Silaghi-Dumitrescu — Przez najbliższy rok lub dwa w dalszym ciągu będą przeprowadzanie badania przedkliniczne (tzn. na zwierzętach i kulturach komórkowych). Następnie, planowane są właściwe testy kliniczne, które potrwają kolejne 2-3 lata. Tylko w takim przypadku produkt ten mógłby zostać zastosowany w szpitalach. Oczywiście jedynie w momencie, jeśli wszystkie badania zakończyłyby się pozytywnym wynikiem.

Naukowiec twierdzi również, że substancja ta mogłaby być produkowana na dużą skalę, zupełnie jak to odbywa się w przypadku insuliny.

Gdyby przeprowadzane badania zakończyły się sukcesem byłoby to niezwykle istotne osiągnięcie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, od dłuższego czasu zasoby krwi są niewystarczające. Brakuje krwi o czynniku Rh-, a szczególnie grupy krwi 0Rh-.

W chwili obecnej żadne sztuczne przenośniki tlenu nie są dopuszczone do użytku w Polsce i USA mimo kilku dekad badań. Nie spełniały warunków stawianym tego typu substancjom, które muszą być m.in. nietoksyczne, metabolizowane i usuwane z organizmu, nie mogą wchodzić w reakcje z tlenem oraz muszą być stabilne w temperaturze pokojowej, a koszty ich otrzymania powinny być jak najniższe.

Mimo, że osiągnięcie sukcesu przez dr Silaghi-Dumitrescu na pewno byłoby rewolucyjnym wydarzeniem, należy podchodzić do tego typu badań z ostrożnością. Na badaczy czeka jeszcze bardzo duże wyzwanie związane z testami klinicznymi, jeśli do takowych w ogóle dojdzie.

 

Źródła

Henkel-Honke T., Oleck M. 2007. Artificial oxygen carriers: a current review. AANA Journal 75: 205-211.


http://biotech.einnews.com/article/175928576

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter