Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technologie liposomalne, czyli jak poprawić skuteczność i bezpieczeństwo leków?
Technologie liposomalne, czyli jak poprawić skuteczność i bezpieczeństwo leków?

Czy nanonośniki lipidowe zrewolucjonizują skuteczność terapii i zmniejszą liczbę działań niepożądanych? Wiele na to wskazuje, a Polska ma szansę być istotnym graczem w tej dziedzinie. Do grona członków Związku BioForum dołącza właśnie SyVento, polska firma biotechnologiczna, która ma tutaj zdecydowanie wiele do powiedzenia.

 

 

Innowacyjny produkt to nie tylko nowy lek, opracowany od podstaw. Ogromną nadzieją medycyny, rozwijaną od kilkudziesięciu lat, są technologie liposomalne. Możemy ich używać jako „mikroskopijnych kapsułek” na substancje czynne, które umożliwiają zwiększenie skuteczności leku, ograniczenie liczby działań niepożądanych, zmniejszenie toksyczności, kumulowanie substancji w tkankach objętych stanem zapalnym czy zmianę profilu uwalniania leku, co pozwala na korektę dawkowania i ułatwia przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. – Dziś liposomy są ogromną nadzieją pacjentów chorych na nowotwory. Możliwość tworzenia w oparciu o nie celowanych leków antynowotworowych czy zmniejszanie skutków ubocznych chemioterapii to kierunki, które rozwijane są w najnowszych badaniach. Czekamy oczywiście na nowe, przełomowe terapie, ale poprawienie skuteczności tych już dostępnych, a przede wszystkim ulżenie pacjentom w skutkach stosowanego obecnie leczenia, jest niezwykle istotne – mówi Małgorzata Suska, dyrektor wykonawczy Związku BioForum. Liposomy to pęcherzyki otoczone podwójną warstwą lipidową, powstające z fosfolipidów w środowisku wodnym, które mogą przenosić rozpuszczalne w lipidach substancje lecznicze. Umożliwiają długotrwałe uwalnianie i celowane dostarczanie leku nawet w nieprzyjaznym środowisku, stabilizują związki aktywne i chronią przed utlenianiem.

SyVento jest polską firmą biotechnologiczną, która oferuje zaawansowane technologicznie, innowacyjne rozwiązania zamykania substancji aktywnych w nanonośnikach lipidowych, mających zastosowanie w kluczowych kategoriach leków opartych o substancje drobnocząsteczkowe, kwasy nukleinowe (w tym szczepionki mRNA), białka i peptydy, a także w diagnostyce i terapii nowotworowej. Technologia ta pozwala na opracowywanie nowych leków, szczepionek, suplementów diety oraz nowych postaci leków generycznych. Doświadczony zespół R&D SyVento, gdzie 100% specjalistów posiada tytuł doktora nauk (głównie biotechnologii i chemii), świadczy pełne wsparcie w tworzeniu produktów według potrzeb klientów – od pomysłu, przez opracowanie formulacji, aż po dobór surowców oraz produkcję. – Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić innowacyjne rozwiązania w zakresie rozwoju i produkcji, celem osiągnięcia wysokiej jakość i bezpieczeństwa enkapsulowanych substancji. W naszej pracy stosujemy innowacje naukowe i przykładamy dużą wagę do jakości produktów podczas obsługi każdego projektu – od pomysłu, do globalnej podaży – zapewnia Krzysztof Berndt, CEO SyVento.

Firma także dynamicznie inwestuje w Polsce. W 2023 r. planuje otworzyć nowy zakład produkcyjny w Skawinii pod Krakowem – Biotechnologiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe w standardzie cGMP, pozwalające wytwarzać sterylne produkty lecznicze. Zatrudnienie znajdzie w nim niemal 100 osób, z czego ponad 30 w dziale R&D. Inwestycja umożliwi realizację projektów związanych z opracowaniem, rozwojem i produkcją preparatów zawierających kwasy nukleinowe oraz generycznych i innowacyjnych leków w oparciu o formulacje liposomowe. SyVento opracowuje i produkuje również surowce kosmetyczne oparte na nanonośnikach liposomalnych i jest twórcą objętej zgłoszeniem patentowym, przełomowej technologii opartej na enkapsulacji liposomowej dedykowanej środkom ochrony roślin, która pozwala na znaczną redukcję dawki substancji aktywnej przy zachowaniu skuteczności działania. – Z dumą patrzymy na polskie firmy, które potrafią przebić się na trudnym rynku biotechnologii medycznej, inwestować i dostarczać pacjentom rozwiązania, które realnie mogą wpłynąć na poprawę jakości ich życia. Potrzebujemy szerokiego spojrzenia na innowacyjność i chcemy wspierać takie firmy jak SyVento w osiąganiu ich celów. Witamy na pokładzie – kończy Małgorzata Suska. Związek BioForum powstał w lutym 2021 r. i zrzesza 20 firm biotechnologicznych z różnych obszarów gospodarki.

KOMENTARZE
Newsletter