Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Łodzi powstało Akademickie Centrum Wirusologii

W Łodzi powstało Akademickie Centrum Wirusologii, które będzie prowadziło badania nad SARS-CoV-2 oraz innymi typami wirusów. Jego liderem jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Instytutem Biologii Medycznej PAN oraz Centralnym Szpitalem Klinicznym UM.

 

 

 

Zgodnie z podpisaną w środę umową konsorcjum z udziałem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi powołało wspólnie Akademickie Centrum Wirusologii. Będzie ono prowadziło badania nad wirusem SARS-CoV-2 oraz innymi typami wirusów, a także wspólnie ubiegało się o środki i granty naukowo-badawcze. – W marcu wspólnymi siłami i w ekspresowym tempie uruchomiliśmy laboratorium wirusologiczne, które wykonuje badania w kierunku koronawirusa. Zdecydowaliśmy się wykorzystać zdobytą wiedzę i rozwinąć współpracę. Choroby wywoływane przez wirusy towarzyszą nam na co dzień. Obecna sytuacja pokazuje, jak bardzo mogą być groźne, nie tylko dla naszego zdrowia. Dlatego musimy nauczyć się jeszcze skuteczniej diagnozować i leczyć – podkreśla prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Lucyna Woźniak.

Pracami nowego Centrum pokieruje rada składająca się z przedstawicieli każdego z partnerów. Ma ona m.in. wyznaczać strategiczne kierunki działalności, koordynować i kontrolować pracę placówki. – Mamy doświadczenia zdobyte w ośrodku łódzkim, nie tylko w badaniach diagnostycznych, ale i w pracach naukowych zespołów mikrobiologów, genetyków, immunologów infekcyjnych czy biologów molekularnych i chemików specjalizujących się w chemii biologicznej. Doświadczenia te dotyczą badania wirusów jako patogenów, jak również kwasów nukleinowych i białek je tworzących oraz procesów związanych z przebiegiem zakażenia – dodaje rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski.

W marcu br. Centralny Szpital Kliniczny wraz z jednostkami naukowo-badawczymi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Akademii Nauk w ciągu kilku dni uruchomił laboratorium wirusologiczne. Laboratorium pracuje 12 godzin na dobę, przez 6 dni w tygodniu, wykonując dziennie nawet od 400 do 800 oznaczeń na obecność wirusa. Sprzęt, w który zostało wyposażone, pochodzi z jednostek naukowych łódzkiego UMed-u, UŁ i PAN, a także Proteon Pharmaceuticals i BioNanoPark Łódź. Jak wyjaśnia dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN prof. Jarosław Dziadek, wirusologia jest jednym z dominujących kierunków badań prowadzonych w kierowanej przez niego placówce, dlatego wirusolodzy, mikrobiolodzy, genetycy i biolodzy molekularni od początku powstania Pracowni Wirusów Oddechowych zaangażowali się w wykrywanie zakażeń SARS-CoV-2. – Współpraca naukowa między Instytutem Biologii Medycznej PAN, Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi zaowocowała m.in. zawarciem porozumienia, w ramach którego jednostki łódzkie wystąpiły ze wspólnym wnioskiem do Narodowego Centrum Nauki o przyznanie finansowania badań dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.

Zdaniem partnerów nowego projektu, do dalszego rozwoju ich współpracy niezbędne będą środki zewnętrzne – krajowe i międzynarodowe granty naukowe, o które łatwiej będzie ubiegać się wspólnie.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/vectors/covid-19-test-korony-covid-19-test-5340230/

KOMENTARZE
Newsletter