Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Złoty Medal Chemii – ruszyły zgłoszenia do IX edycji konkursu
Właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń do IX edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Mogą w nim wziąć udział tegoroczni licencjaci lub inżynierowie, których prace dyplomowe obejmują swoją tematyką chemię i dziedziny pokrewne. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firma DuPont, która jest również fundatorem nagród.

 

 

Do konkursu Złoty Medal Chemii mogą być zgłaszane prace licencjackie i inżynierskie o znaczeniu poznawczym bądź aplikacyjnym w dziedzinie chemii oraz prace z pogranicza chemii i biologii bądź chemii i fizyki. Warunkiem jest ich zrealizowanie i obronienie w roku akademickim 2018/2019. – W dziedzinie chemii Polacy dokonują przełomowych odkryć na skalę międzynarodową. Ważnym jest aby utrzymywać ten wysoki poziom i wspierać młodych, zdolnych badaczy, którzy dopiero wchodzą w zgłębianie i rozwój tego obszaru nauki. Poprzednie edycje pokazały, że konkurs bardzo dobrze pełni taką rolę. Wierzymy, że sprawdzenie umiejętności poprzez zaprezentowanie wyników prac przed komisją konkursową jest pomocnym i ważnym krokiem w dalszej karierze uczestników konkursu – mówi prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

W konkursie bardzo istotny jest również element rywalizacji w tym pozytywnym znaczeniu, dodatkowo wzmacniany przez atrakcyjne nagrody. Wszyscy finaliści konkursu Złoty Medal Chemii otrzymają unikalną możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego zrealizowania badania w jego laboratoriach. Zdobywcy podium, oprócz medali, otrzymają wsparcie finansowe w wysokości odpowiednio 10 tys., 5 tys. i 2,5 tys. złotych. Poza nagrodami głównymi zostaną przyznane cztery wyróżnienia po 1 tys. złotych każde. Dodatkowo autorzy trzech najlepszych prac z tematyki biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych, jak co roku mogą liczyć na specjalne nagrody o wartości 2 tys. złotych każda. Fundatorem wszystkich nagród pieniężnych jest firma DuPont.

– Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie, że po raz kolejny możemy dołożyć swoją cegiełkę dla rozwoju młodych naukowców. Chociaż są to bardzo młodzi ludzie, to w każdej edycji pozytywnie zaskakuje nas merytoryczna wartość zgłaszanych przez nich prac, a także możliwość ich praktycznego wykorzystania. Wierzymy, że i w tegorocznej edycji konkursu Złoty Medal Chemii uczestnicy staną na wysokości zadania – mówi Andrzej Pałka, dyrektor generalny DuPont Poland. Do zeszłorocznej edycji zgłoszono 60 prac z 15 uczelni, spośród których zwyciężyła praca pod tytułem "Ab initio calculations of quantum scattering and generalized spectroscopic cross section" autorstwa Huberta Jóźwiaka, absolwenta Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.

Nad przedsięwzięciem honorowy patronat sprawują: prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. dr hab. Izabela Nowak, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz prof. dr hab. Bogusław Buszewski, prezes Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Termin nadsyłania zgłoszeń w IX edycji konkursu Złoty Medal Chemii rozpoczął się 3 czerwca i potrwa do 11 października br. Aby przystąpić do konkursu wystarczy zarejestrować swoją pracę poprzez program zgłoszenia kandydatów na stronie www.zlotymedalchemii.pl.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter