Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Adamed zawarł wyłączną globalną umowę licencyjną na rozwój innowacyjnej cząsteczki
Adamed zawarł wyłączną globalną umowę licencyjną na rozwój innowacyjnej cząsteczki

Adamed zawarł wyłączną globalną umowę licencyjną z Acadia Pharmaceuticals Inc., amerykańską firmą, zajmującą się rozwojem przełomowych rozwiązań w neuropsychiatrii służących poprawie jakości życia. Umowa dotyczy dalszych prac rozwojowych nad innowacyjną molekułą opracowaną w laboratoriach Adamedu, z potencjałem do wykorzystania w leczeniu zaburzeń psychicznych. Wynalazek ten, objęty kilkoma zgłoszeniami patentowymi złożonymi przez Adamed, został stworzony przez polskich naukowców, a prawa własności intelektualnej wygenerowane dotychczas w trakcie rozwoju cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadii określonych w umowie. Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim oraz możliwość jego wdrożenia w Europie. 

Technologia ta jest efektem wieloletniej współpracy Adamedu z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach neuropsychiatrycznej platformy badawczej Adamedu zespół ekspertów doprowadził innowacyjną cząsteczkę o potencjale do leczenia zaburzeń psychicznych do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. – Osiągnięcie obecnego etapu rozwoju projektu jest zasługą polskiej myśli naukowej oraz dowodem na skuteczność współpracy pomiędzy nauką i biznesem w Polsce – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, współwłaścicielka i przewodnicząca rady nadzorczej Adamed Pharma S.A. – Prawa własności intelektualnej związane z dotychczasowym rozwojem nowej cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadia określonych w umowie. Współpracując z ekspertami Acadii, będziemy konsekwentnie wzmacniać nasze kompetencje i budować doświadczenie, podnosząc poziom innowacyjności polskiej medycyny i gospodarki. W Polsce wciąż mamy do czynienia z istotną, niezaspokojoną potrzebą w zakresie leczenia niektórych zaburzeń psychicznych.

Adamed, finansując projekt, doprowadził cząsteczkę do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. Acadia dołoży wszelkich starań, aby dokończyć ewaluację przedkliniczną, przeprowadzić molekułę przez cały etap rozwoju klinicznego, aż do dopuszczenia jej do obrotu. Zgodnie z zapisami umowy licencyjnej Adamed otrzyma wynagrodzenie typu up-front oraz w przyszłości dalsze płatności za osiągnięcie kolejnych etapów realizacji projektu, do łącznej maksymalnej kwoty ok. 122 mln USD, a także będzie uprawniony do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto. Pierwsze wpływy uzupełnią źródła finansowania rozbudowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego Adamedu w Pabianicach (koszt tej inwestycji wyniesie ponad 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat). Kolejne środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe Adamedu.

Źródła

Fot. Adamed

KOMENTARZE
Newsletter