Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aleksandra Stefaniak: Trzeba budować pozytywne mity

Stworzona przez nią gra antyszczepionkowcy.biz ma korygować fałszywe informacje na temat szczepień, działając jak pozytywna, oparta na faktach, ważna opowieść. Taki pozytywny "mit" ma być przy tym łatwy w odbiorze, zabawny i brutalnie szczery.

 

 

 

"Wejdź w świat oszustów zdobywających fortuny na ludzkim strachu i niewiedzy! Wprowadzaj szkodliwe ustawy, inwestuj w bezużyteczne przedmioty i obserwuj, jak procent osób zaszczepionych w społeczeństwie spada. Oczywiście, jeśli w efekcie wybuchnie epidemia, lepiej byś sam zdążył się zaszczepić" – tak swoją grę przedstawiają jej autorzy.

Antyszczepionkowcy.biz to satyryczna gra karciana, którą można kupić w profesjonalnym wydaniu lub pobrać do samodzielnego wydrukowania. Jej cel to pokazanie fatalnych skutków rezygnacji ze szczepień z pomocą zabawy i czarnego humoru.

Jak wyjaśniają twórcy, gra powstała z inspiracji pracami ich patrona, dr. hab. Marcina Napiórkowskiego, specjalisty od tzw. "mitologii współczesnej", który o radzeniu sobie ze szkodliwymi mitami mówił: "Dlatego, aby skutecznie z nimi walczyć, nie wystarczy korygować fałszywych informacji czy odpierać kolejnych zarzutów. Trzeba zbudować pozytywne mity, a zatem atrakcyjne, wielkie i ważne opowieści oparte na prawdziwych danych".

Dodatkowo z każdej sprzedanej gry kupowana jest jedna szczepionka. Dotąd udało się ufundować ponad 6 tys. szczepionek dla UNICEF. Grę – jak zapewniają autorzy – oparto na rzetelnych danych epidemiologicznych i konsultacjach z lekarzami i naukowcami, a Honorowy Patronat nad nią objęły Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Dolnośląska Izba Lekarska.

Za merytoryczną stronę gry i promocję projektu odpowiada Aleksandra Szczepaniak – lekarka będąca w trakcie studiów doktoranckich, pracująca w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Ze swoim dziełem odwiedziła już 5 największych festiwali związanych z grami planszowymi i liczne tematyczne spotkania w całej Polsce, rozmawiając przy okazji o szczepieniach. Przeprowadziła też szereg lekcji w liceach na temat mitów związanych ze szczepieniami. W czasie Dni Otwartych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu organizowała warsztaty na temat obalania teorii spiskowych oraz uczestniczyła w akcji "Fakty i mity o szczepieniach HPV", organizowanej przez Urząd Miejski we Wrocławiu.

Grę, która została zaprezentowana w trakcie Międzynarodowej Konferencji Games in Health Europe 2019, opisano w ponad 30 publikacjach o ogólnopolskim zasięgu, w tym w TVN, TVP, Onet.pl. Projekt pokazał jednocześnie, że na realizację popularnonaukowych przedsięwzięć znaczące środki można uzyskać oddolnie. Pieniądze na wydanie gry jej twórcy uzyskali bowiem za pomocą crowdfundingu.

Choć dr Stefaniak uważa jej stworzenie za swoje największe osiągnięcie popularyzatorskie, to działa w tym zakresie znacznie szerzej. Jest także redaktorką strony internetowej zdrowaskora.usk.wroc.pl, na której odpowiada na pytania dotyczące profilaktyki czerniaka oraz pisze artykuły popularnonaukowe na ten temat. Przygodę z popularyzacją nauki rozpoczęła od wstąpienia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Organizowała wtedy m.in. takie przedsięwzięcia jak Profilaktyka Chorób Kobiecych z warsztatami i konferencjami czy Profilaktyka HIV/AIDS z projektem "Tramwaj zwany pożądaniem". W ramach tej prowokująco brzmiącej akcji studenci medycyny, rozwożąc imprezowiczów po klubach specjalnie oznaczonym tramwajem, edukowali ich w zakresie profilaktyki zakażenia HIV.

To nie wszystko. Lekarz i dziennikarka prowadziła także zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Pierwsza wizyta u ginekologa" oraz "Męskie sprawy". Dotyczyły one dojrzewania oraz profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Prowadzi również zajęcia dla studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także Wyższej Szkoły Fizjoterapii. Dr Stefaniak należy przy tym do krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych – Międzynarodowego Stowarzyszenia Dermatologów, Europejskiej Fundacji Hidradenitis Suppurativa oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Jest współautorką ponad 30 doniesień oraz artykułów naukowych o tzw. wysokim współczynniku wpływu (Impact Factor). Jej wysiłki zostały dostrzeżone nie tylko w konkursie Popularyzator Nauki. Została też nominowana do finału konkursu Młode Talenty 2019 za całokształt wieloletniej pracy popularnonaukowej.

PAP - Nauka w Polsce 

KOMENTARZE
Newsletter