Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Antykoncepcja dla mężczyzn coraz bliżej
Męskie środki antykoncepcyjne? Czemu nie! VasalGel, preparat działający poprzez odwracalną blokadę nasieniowodu, właśnie wkracza w fazę badań klinicznych. Czy nowy rodzaj antykoncepcji zyska uznanie wśród mężczyzn?

VasalGel, odwracalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn jest już o krok od wprowadzenia na rynek. Niedawno zakończone badania przedkliniczne na naczelnych wykazały jego stuprocentową skuteczność w zapobieganiu zapłodnieniu. Trzy pawiany otrzymały zastrzyk z nowego preparatu, a następnie zyskały wolny dostęp do kilkunastu samic. Przez pół roku, mimo intensywnego korzystania z życia, ani jedna z nich nie zaszła w ciążę. W poprzednich testach na królikach, oprócz wysokiej skuteczności wykazano całkowitą odwracalność VasalGelu. W następnym miesiącu naukowcy sprawdzą czy u naczelnych występuje to samo zjawisko. Wyniki tych badań dały podstawę do planowania rozpoczęcia testów na ludziach w przyszłym roku. Jeśli okażą się równie pozytywne, panowie mogą uzyskać dostęp do nowego preparatu już w 2017 roku.

Jaki jest mechanizm działania tego rewolucyjnego środka? VasulGel działa na podobnej zasadzie jak wazektomia tj. chirurgiczne przecięcie nasieniowodów, z tą różnicą, że nowa metoda jest całkowicie odwracalna. Preparat zawiera specjalny polimer, który jest wstrzykiwany bezpośrednio do nasieniowodu, gdzie formując żel całkowicie blokuje on przepływ nasienia. Jeden zastrzyk daje długoterminową skuteczność i jego działanie może być łatwo zniesione poprzez podanie kolejnej porcji polimeru.

Nowa metoda antykoncepcji jest rozwijana przez fundację Parsemus, organizację non-profit zajmującą się opracowywaniem tanich technologii medycznych. Firmy farmaceutyczne nie wykazują niestety dużego zainteresowania VasalGelem. Sprzedawanie tabletek antykoncepcyjnych stosowanych przez kobiety codziennie stanowi dla nich o wiele lepsze źródło dochodu. Eksperci mają jednak nadzieję, że względy ekonomiczne nie zablokują drogi nowego preparatu na rynek farmaceutyczny.

Tradycyjne środki antykoncepcyjne mają sporo wad. Tabletki hormonalne muszą być regularnie przyjmowane i mogą u niektórych kobiet wywoływać nieprzyjemne efekty uboczne związane z ich mechanizmem działania. Prezerwatywy natomiast nie są preferowane przez wielu mężczyzn ze względu na dyskomfort stosowania czy alergię na lateks. Nowa metoda antykoncepcji może okazać się ciekawą alternatywą w stosunku do obecnie stosowanych środków. Wysoka i długoterminowa skuteczność przy jednorazowym podaniu preparatu oznaczają niski koszt dla użytkownika, a brak działań ubocznych i możliwość łatwego odwrócenia działania komfort i bezpieczeństwo.

Czy jednak VasulGel zyska uznanie wśród mężczyzn? Stosowanie nowej techniki antykoncepcyjnej mogłoby znacząco zredukować liczbę niechcianych ciąż, a zatem mieć pozytywny wpływ na wiele trapiących nas problemów społecznych (m.in. redukcję liczby aborcji). Jeśli wyniki badań klinicznych potwierdzą obserwowaną dotychczas skuteczność i bezpieczeństwo preparatu, a firmy go produkujące nie zażądają astronomicznie wysokiej ceny, VasulGel ma szansę stać się popularnym środkiem antykoncepcyjnym.

Źródła

http://www.thedailybeast.com/articles/2014/09/09/we-ll-have-male-birth-control-by-2017.html

KOMENTARZE
Newsletter