Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co najbardziej oprócz cukru szkodzi naszym zębom?

Próchnica zębów jest obecnie jedną z najpowszechniej występujących chorób. Uważa się, że w dużym stopniu wpływają na to nasze nawyki żywieniowe. Pod wpływem pewnych pokarmów i napojów bakterie żyjące na płytce nazębnej tworzą kwasowe produkty pośrednie i w konsekwencji – wywołują próchnicę. Bardzo częste bagatelizowanie tego schorzenia może prowadzić do rozwoju licznych chorób ogólnoustrojowych oraz stanów zapalnych w organizmie. W jaki sposób możemy zapobiec rozwojowi próchnicy? Jakie produkty spożywcze oprócz cukru szkodzą naszym zębom?

 

Nie tylko chipsy czy słodycze mogą szkodzić jamie ustnej. Na liście są też... owoce! 

W spisie produktów, które negatywnie wpływają na stan naszego uzębienia, znajduje się przede wszystkim żywność zawierająca dużą ilość cukrów. Są to także cytrusy bogate w witaminę C. Zawierają one kwasy, które niszczą szkliwo zębów oraz mogą prowadzić do nadwrażliwości. Po spożyciu owoców cytrusowych dobrze jest wypłukać jamę ustną wodą, aby przywrócić jej właściwe pH. Dopiero później należy umyć zęby. Jabłka z jednej strony wykazują pozytywne działanie, ponieważ pomagają oczyścić przestrzenie międzyzębowe, ale z drugiej strony zawarty w nich kwas może niszczyć płytkę nazębną. Osoby zmagające się z próchnicą powinny także zmniejszyć spożycie bananów, winogron, daktyli, ponieważ są one bogate w cukry proste, takie jak fruktoza. Cukier ten stanowi pożywkę dla drobnoustrojów i prowadzi do uszkodzenia szkliwa. 

Produktami negatywnie wpływającymi na nasze zęby są też różnego rodzaju słone przekąski. Chipsy zawierają duże ilości skrobi, która rozkładana jest w jamie ustnej na cukry proste. Produkty spożywcze posiadające lepką konsystencję, takie jak żelki czy krówki, długotrwale przylegają do powierzchni zębów, co stwarza sprzyjające warunki do rozwoju drobnoustrojów.

 

Negatywny wpływ używek na stan uzębienia

Na powstawanie kamienia nazębnego jest narażony każdy z nas, jednak osadza się on w szczególności na zębach palaczy. Palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na nasze serce czy płuca, ale także jamę ustną. Prowadzi do powstawania przebarwień, żółknięcia zębów oraz licznych chorób przyzębia. Przebarwienia z papierosów są o wiele trudniejsze do usunięcia, ponieważ osadzają się one również na głębszych warstwach szkliwa. Palenie papierosów elektronicznych wcale nie jest lepszym rozwiązaniem. Dym tytoniowy sprzyja powstawaniu niedoborów witaminy C, co skutkuje łamliwością i kruchością zębów.

Kolejną używką, która ma negatywny wpływ na biel naszych zębów, jest kawa. Prowadzi bowiem do tworzenia się osadu na powierzchni szkliwa. Polifenole zawarte w kawie mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. Picie dużej ilości mocnej kawy wiąże się z niedoborem wapnia, ponieważ prowadzi do wypłukiwania się tego składnika ze szkliwa. Jak osoba, która nie wyobraża sobie poranka bez „małej czarnej”, może uniknąć problemów z zębami? Picie kawy nie oznacza od razu rezygnacji z pięknego, białego uśmiechu. Wystarczy poświęcić naszym zębom i ich higienie więcej uwagi. Najlepiej po wypiciu takiego napoju umyć zęby. Zaleca się jednak odczekanie minimum 30 minut pomiędzy wypiciem kawy a umyciem zębów, ponieważ kwaśne pH kawy sprawia, że szkliwo staje się osłabione i podatne na zniszczenia. Zaraz po wypiciu kawy można wypłukać je wodą, jednak nie należy rezygnować z ich mycia. Podobnie jak po kawie, przebarwienia na zębach mogą powstawać także po wypiciu herbaty. 

Co jeszcze szkodzi naszym zębom? Powszechne używanie leków przeciwdepresyjnych, moczopędnych, uspokajających może osłabiać nasze zęby przez zmniejszenie wydzielania śliny. Mniejsza ilość śliny prowadzi do wolniejszego oczyszczania się jamy ustnej. Także osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zapalenie dziąseł, które może prowadzić do utraty zębów. 

Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa pięknego i zdrowego uśmiechu. Pamiętajmy także o regularnych wizytach u dentysty. Nieleczona próchnica zębów predysponuje do rozwoju chorób układu pokarmowego, naraża pacjenta na ból i pogorszenie mowy.

Źródła

1. Jak codziennie dbać o zęby? | Stomatologia – mp.pl

2. Higiena jamy ustnej, czyli jak dbać o zęby, żeby mieć piękny uśmiech | AptekaZawiszy.pl

3. Co szkodzi naszym zębom? | amident.com.pl

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/z%c4%99by-z%c4%85b-b%c3%b3l-dentystyczny-doustny-5536858/

KOMENTARZE
Newsletter