Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy rynek aptek zdominują apteki sieciowe?
Magdalena Szkup, 14.11.2013 , Tagi: apteki sieciowe, raporty
Mimo braku sprzyjających warunków w otoczeniu rynkowym , mijający rok był okresem dynamicznego rozwoju dla aptek sieciowych na terenie Polski. Apteki działające w sposób niezależny zgodnie uważają, że coraz trudniej funkcjonować na rynku przynosząc zysk. Czy spowoduje to rozrost różnych form współpracy w przyszłości?

O dobrej kondycji aptek sieciowych świadczyć może chociażby fakt, że tak często pojawiają się informacje o nowo otwartych placówkach największych sieci, przejmowaniu mniejszych graczy rynkowych przez rosnące w siłę, rozwijające się firmy. Istnieją dwa rodzaje sieci aptek działających na polskim rynku farmaceutycznym. Pierwsza grupa to apteki związane z hurtowniami . Największe z nich, składające się z kilkuset placówek,  są obsługiwane przez czołowych graczy na rynku (Pelion , Farmacol i ACP Pharma/Mediq przejmowany przez Neucę) . Oprócz kilku przodujących – najbardziej rozpoznawalnych i największych sieci aptek na rynku  obecne są także mniejsze sieci, będące własnością regionalnych hurtowników . Na przykład hurtownia farmaceutyczna Hygieia ma sieć składającą się z kilku aptek znajdujących się w Krakowie.

Zgodnie z prawem antykoncentracyjnym, podmiot gospodarczy (lub podmioty przez niego kontrolowane) nie może prowadzić więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych  na terenie województwa. Przepis dotyczy także grup kapitałowych - jeżeli członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek. Zapobiega to monopolizacji, co pozbawiało by pacjenta możliwości wyboru apteki. Niektóre sieci aptek rozwijające swoją działalność wykorzystują  niedoskonałości przepisów antykoncentracyjnych, omijając je na różne sposoby – poprzez spółki-córki, umowy cywilno-prawne.

Niezależne sieci nie są połączone z żadnymi hurtowniami (nie mają wspólnych właścicieli). Nie istnieje tutaj żadna z dominujących sieci, a każda z nich ma przeważnie mniej niż 20 aptek.

Ustawa refundacyjna a sytuacja aptek
Ustawa refundacyjna miał znaczący wpływ na zmniejszenie przychodów z hurtowni farmaceutycznych ( głównie w wyniku obniżenia marż i spadek sprzedaży leków ) .
Co więcej, na sytuację aptek miały wpływ pogorszone warunki współpracy z hurtowniami farmaceutycznymi. Hurtownie zmuszone są do rekompensaty strat poniesionych w wyniku zmian w Ustawie, co ma odzwierciedlenie np. w zmniejszonej częstotliwości dostaw , krótszych terminach płatności, zmniejszeniu ograniczeń kredytowych i ogólnej modyfikacji warunków handlowych .
Sieci aptek, podobnie jak inne podmioty których dotyka Ustawa,  również zanotowały spadek przychodów w wyniku wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Nie mogą negocjować cen leków refundowanych z producentami i hurtownikami, sprzedając je po bardzo niskich cenach - co kiedyś było sposobem  na przyciągnięcie wielu klientów . Ponadto placówki należące do sieci aptek są często zlokalizowane w najdroższych obszarów miast, często w centrach handlowych . Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w takich miejscach są nawet 30% wyższe niż np. w osiedlach mieszkaniowych .

Ponad połowa wartości rynku farmaceutycznego w rękach aptek sieciowych?
Według przewidywań apteki sieciowe uzyskają ponad połowę udziału w polskim rynku farmaceutycznym w ciągu najbliższych kilku lat , ze względu na dynamiczny rozwój prowadzonej działalności. W najbliższych latach analitycy spodziewają się zarówno powstawania nowych sieci i wzrostu liczby już istniejących aptek sieciowych.  Czy ta tendencja się utrzyma, i wkrótce już coraz rzadziej będzie można kupić leki w aptece nie sieciowej?

Źródła

Pharmacy chains gain dominant position in the pharmacy market in Poland, 30.08.13

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter