Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na COVID-19
FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na COVID-19

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła wczoraj w trybie nadzwyczajnym do użytku Paxlovid – opracowany przez koncern Pfizer lek przeciwko COVID-19. Jest to pierwszy zatwierdzony w USA lek antycovidowy w postaci doustnych pigułek. Jak podała w komunikacie FDA, lek został dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki.

Fot. Pfizer/Reuters

 

Decyzja o dopuszczeniu leku jest wynikiem rezultatów badań klinicznych, wykazujących 88-procentową skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Zestaw leku obejmuje 10 tabletek nirmatrelwiru – środka hamującego replikację wirusa oraz 20 tabletek ritonawiru – substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zalecenia FDA uwzględniają przyjmowanie do dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni. 

– Ta decyzja wprowadza pierwszy lek na COVID-19 w formie doustnej pigułki. To ważny krok naprzód w walce z pandemią – mówi Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami. – Daje nam to nowe narzędzie do walki z COVID-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty – dodaje. Według koncernu Pfizer, lek powinien być także skuteczny w infekcjach wariantem Omikron. Możliwe efekty uboczne leku to m.in. osłabione poczucie smaku, biegunka, wysokie ciśnienie oraz ból mięśni.

FDA ma wkrótce wydać decyzję również w sprawie innego doustnego środka przeciwko COVID-19 – molnupirawiru, produkowanego przez firmę Merck & Co. Lek ten został dopuszczony już wcześniej do użytku m.in. przez Europejską Agencję Leków. W listopadzie br. prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup 10 mln zestawów leku Pfizer, zapowiadając jego pierwsze dostawy jeszcze w tym roku.

PAP

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter