Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jeden z globalnych liderów w produkcji konopi medycznych rozpoczął badania nt. ich wpływu na przewlekłe urazy głowy
Canopy Growth Corporation, światowy producent konopi medycznych i spółka matka Spectrum Therapeutics (wcześniej Spectrum Cannabis), jedynej jak dotąd spółki sprowadzającej susz do Polski, wspólnie z NEEKA Health Canada i National Hockey League rozpoczęło wspólne działania kliniczne. Badanie ma na celu sprawdzenie skuteczności kannabidiolu, związku organicznego występującego w konopiach, na uciążliwe urazy głowy u sportowców. Terapie oparte na kannabidiolu mogą wpłynąć na zmniejszenie skutków chorób neurologicznych u byłych graczy hokejowych NHL.

 

Naukowcy szacują, że co roku od 1,6 do 3,8 mln sportowców doznaje wstrząsu mózgu i urazu głowy związanego z uprawianym sportem. Od 10 do 15% z nich doświadcza później długotrwałych objawów wpływających na zdolność do ich prawidłowego funkcjonowania, co jest skutkiem przebytych licznych urazów głowy.

Wielu zawodowych sportowców boryka się z niepożądanymi objawami po licznych urazach. Dodatkowo hokej jest sportem kontaktowym, co skutkuje u sportowców wieloma kontuzjami, w tym ciężkimi urazami głowy, a nawet mózgu. W związku z tym badanie będzie przeprowadzone na grupie 100 byłych graczy hokejowych NHL.

Przyczyną podjęcia się przełomowego badania przez światowej klasy neurochirurgów było zaobserwowanie wyniszczających skutków wielokrotnych urazów głowy na życie zawodników NHL, a także ich rodzin. Zbadane zostaną medyczne właściwości konopi w skojarzeniu z innymi terapiami, których skuteczność została stwierdzona, stosowanymi w grupie profesjonalnych sportowców, u których zaburzenia te są powszechne. Głównym celem badania jest uzyskanie poprawy ich zdolności podtrzymywania relacji społecznych. Oczekuje się także, że wyniki tego badania wpłyną na powstanie nowych inicjatyw badawczych i opracowania nowych terapii, związanych z leczeniem objawów wstrząsu mózgu, nie tylko u sportowców, ale i u pozostałych osób posiadających choroby neurologiczne i urazy głowy, które mogą być wynikiem wypadku lub innego zdarzenia.

Skutkami ciężkich urazów głowy, w tym wstrząsów mózgu mogą być:

* depresja,

* zespół stresu pourazowego (PTSD),

* postępująca demencja, inaczej encefalopatia bokserska (CTE),

* brak zdolności do radzenia sobie z otoczeniem (co NEEKA zdefiniowała jako dezintegrację funkcjonalną).

– To wielowymiarowe i złożone badanie da nam pełne zrozumienie wpływu kannabidiolu na działanie mózgu i zachowanie byłych graczy NHL, posiadających objawy wstrząsu mózgu. Dziękujemy członkom NHLAA za dołączenie do nowego programu badawczego, który mówi o potrzebie alternatywnych metod leczenia długotrwałych skutków wstrząsu mózgu – mówi Mark Ware, Dyrektor ds. medycznych Canopy Growth.

– Doceniamy to, że uczestniczymy w kolejnym działaniu dążącym do ustalenia medycznych korzyści z leczenia konopiami medycznymi, nie tylko u pacjentów onkologicznych, ale i borykających się ze skutkami wstrząsów mózgu. Mamy nadzieję, że badanie to przyczyni się do poprawy zdrowia wielu osób, w tym grup sportowych oraz pozwoli im na odbudowanie więzi społecznych i rodzinnych – dodaje Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics, Canopy Growth.

– Nasz zespół cieszy się ze współpracy ze światowym liderem badań nad właściwościami konopi indyjskich oraz Związku Byłych Zawodników NHL – kończy dr Amin Kassam, założyciel oraz Dyrektor Generalny NEEKA Health Canada.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter