Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kilka leków w jednej, złożonej kapsułce – nowa postać leku w badaniach klinicznych
Farmakoterapia pacjentów w geriatrii najczęściej oznacza przyjmowanie dużej ilości leków jednocześnie, co wiąże się z niestosowaniem do zaleceń terapeutycznych. W celu ograniczenia liczby branych przez pacjenta kapsułek firma Lyndra stworzyła nową, złożoną postać leku, w skład której wchodzić będzie wiele substancji leczniczych. Stopniowe uwalnianie substancji umożliwia stosowanie leku jedynie raz w tygodniu.

 

 

Stosowanie dużej ilości leków przez pacjentów w podeszłym wieku rodzi wiele problemów terapeutycznych. Duża liczba pigułek zniechęca do ich regularnego zażywania i bywa przyczyną świadomego nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Często dochodzi także do pomyłek takich jak niewłaściwy czas lub sposób zażycia, przyjęcie podwójnej dawki lub pominięcie zażycia jednego z leków. Według przedstawicieli firmy Lyndra, nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych w geriatrii jest przyczyną aż 10% hospitalizacji, a w USA prowadzi do 125 tys. zgonów rocznie.

Twórcy firmy Lyndra wychodzą więc z założenia, że umieszczenie kilku leków w jednej kapsułce znacznie poprawiłoby zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo terapii wieloma lekami. Nowa postać leku, którą testuje obecnie firma, umożliwia przyjmowanie kilku substancji jednocześnie, poprzez podanie specjalnej kapsułki jedynie raz w tygodniu. System zbudowany jest z 6 polimerowych ramion ułożonych promieniście w kształt gwiazdy. Jest ona składana, a następnie umieszczana w żelatynowej kapsułce, aby pacjent z łatwością mógł ją połknąć. W kwaśnym środowisku żołądka kapsułka ulega rozpuszczeniu, a znajdująca się w niej „gwiazda” o dużych rozmiarach pozostaje w żołądku przez około 7 dni. Jednocześnie jej twórcy zapewniają, że nie powoduje ona blokowania treści żołądka.

W każdym z polimerowych ramiom „gwiazdy” można umieścić leki, które przez cały tydzień będą stopniowo uwalniane w kwaśnym pH żołądka. Po tygodniu rozpuszczeniu ulega rdzeń „gwiazdy”, który łączy wszystkie ramiona, co powoduje jej rozpad na części, które bez problemu opuszczają żołądek i ulegają strawieniu w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego.

Nowy system terapeutyczny był już testowany na zwierzętach (świniach), którym podawano jednocześnie leki przeciwmalaryczne oraz trzy leki przeciwwirusowe. Obecnie firma Lyndra prowadzi badania kliniczne na ludziach.

W jednym z badań podawano ośmiu zdrowym ochotnikom kapsułki z memantyną. W każdej z nich umieszczono 50 mg leku, co odpowiadało dawce tygodniowej. Po 7 dniach wykazano, że poziom leku w organizmie był taki sam, co u pacjentów przyjmujących kapsułkę standardowo raz dziennie.

– Wyniki tego badania klinicznego pokazują, że nowa postać leku podawana raz w tygodniu może bezpiecznie przebywać w żołądku, a ponadto charakteryzuje się przewidywalną farmakokinetyką – przyznaje współzałożyciel firmy Lyndra, Gioanni Traversom, gastroenterolog z Brigham.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter