Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kilka słów o lekach etnicznych
Różnice w genach kodujących enzymy odpowiedzialne za metabolizm leków mają znaczący wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii. Polimorfizm genetyczny obserwujemy w całej populacji ludzkiej, jednak specyficzne różnice można zauważyć również pomiędzy subpopulacjami rasowymi czy etnicznymi. Właśnie ten fakt jest dziś celem wielu koncernów farmaceutycznych, które pracują nad lekami przeznaczonymi dla określonej rasy ludzi.

 

 

Rozwój badań w tym obszarze stanowi istotny krok w kierunku personalizowanej medycyny, gdzie preparaty są indywidualnie dostosowane do genomu chorego. Mimo że na rynku istnieje już pierwszy lek etniczny, wśród naukowców i klinicystów istnieje jednak wiele sceptycznych opinii, a preparat nie cieszy się dużą popularnością.

 

Polimorfizm genetyczny a efekty leczenia
Różnice genetyczne pomiędzy grupami etnicznymi objawiają się zarówno inną podatnością i zachorowalnością na niektóre schorzenia, jak i niejednokrotnie różnymi efektami leczniczymi zastosowanych farmakoterapii. Ciągle przybywa dowodów świadczących, że przedstawiciele poszczególnych ras „chorują inaczej”.

...........

 

 

 

To jest tyko fragment artykułu.

Cały tekst znajduje się w kwartalniku Biotechnologia.pl, wydanie 4/2018.
Cały kwartalnik dostępny TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
Newsletter