Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejna partia leku Arechin trafia do aptek. Adamed przekaże lek jako darowiznę do szpitali wskazanych przez MZ
Kolejna partia leku Arechin trafia do aptek. Adamed przekaże lek jako darowiznę do szpitali

Kolejne partie leku zostaną udostępnione potrzebującym pacjentom w szpitalach i aptekach począwszy od 2 kwietnia 2020 r. Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, Adamed podjął decyzję o przekazaniu leku w formie darowizny dla szpitali i oddziałów zakaźnych w całej Polsce, wskazanych przez Ministra Zdrowia do leczenia pacjentów z COVID-19. Adamed również nieodpłatnie zapewni transport produktu do szpitali.

Fot. Adamed

 

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia lek będzie wydawany w szpitalach jednoimiennych oraz dedykowanych szpitalach zakaźnych w całej Polsce,  wyznaczonych przez MZ do leczenia pacjentów hospitalizowanych, pacjentów pozostających w miejscach izolacji oraz dla pacjentów w izolacji domowej.

Na podstawie Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2020 r. w sprawie ograniczenia w wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta produkt będzie objęty reglamentacją i możliwe będzie wystawienie i zrealizowanie recepty tylko na maksymalnie dwa opakowania leku na jednego pacjenta (nr PESEL) w okresie 30 dni.

Pacjenci będą mogli zakupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty z odpłatnością refundacyjną 30% i tylko we wskazaniach objętych refundacją: zimnica (malaria), pełzakowica i ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL, porfiria skórna późna.

Pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybraną apteką – najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu – i zamówić lek (przy e-recepcie podając nr PESEL i PIN recepty, a przy recepcie papierowej PESEL i 6 ostatnich cyfr z numeru recepty). Farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni  producenta, która dostarczy lek do apteki, realizując konkretną receptę. Pacjent będzie mógł odebrać lek w aptece po uzyskaniu informacji telefonicznej od farmaceuty, o tym, że lek został dostarczony. Odpłatność pacjenta za jedno opakowanie leku we wskazaniach objętych refundacją pozostaje bez zmian i wynosi 5,80 zł.

Taki system dystrybucji leku wynika z Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2020 i został wypracowany w celu zapewnienia dostępności leku dla pacjentów, którzy faktycznie go potrzebują, wyeliminowania nieuzasadnionego stosowania leku bez wskazań lekarskich i gromadzenia leku na zapas.

Jednocześnie chcemy podkreślić, ze jest to rozwiązanie czasowe. Adamed cały czas dokłada wszelkich starań, aby sprostać potrzebom i wyzwaniom wynikającym z obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Lek produkowany jest na bieżąco i jego następne partie trafią na rynek do końca kwietnia 2020 r.

Autorka: Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia, Adamed

KOMENTARZE
Newsletter