Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lek Pfizera powinien być skuteczny także przeciw Omikronowi
Lek Pfizera powinien być skuteczny także przeciw Omikronowi

Koncern Pfizer poinformował wczoraj, że badania laboratoryjne opracowanego przez firmę leku Paxlovid na COVID-19 sugerują, iż jest on skuteczny także przeciw wariantowi Omikron koronawirusa. Badania kliniczne wykazały 89-procentową skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji. Firma podała, że główny składnik leku, nirmatrelwir, dowiódł w badaniach laboratoryjnych silnego działania hamującego aktywność części Omikronu odpowiedzialnej za reprodukcję wirusa. – To wskazuje na potencjał nirmatrelwiru, by zachować silne antywirusowe działanie przeciwko Omikronowi – oznajmił koncern, podkreślając, że podobne wyniki uzyskano, badając skuteczność leku przeciwko wszystkim innym dotychczasowym wariantom koronawirusa.

Pfizer poinformował też, że nowe dane z badań klinicznych Paxlovidu potwierdziły 89-procentową ogólną skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom związanym z COVID-19 u pacjentów wysokiego ryzyka w przypadku podania leku w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów. W przypadku podania leku w ciągu pięciu dni skuteczność wyniosła 88 proc. Żaden z ponad 1000 pacjentów, który otrzymał lek, nie zmarł, podczas gdy w grupie, która otrzymała placebo, zanotowano 12 zgonów.

Koncern zakomunikował jednocześnie o wstępnych wynikach z innego badania klinicznego Paxlovidu, przeprowadzonego wśród osób nienarażonych na podwyższone ryzyko komplikacji związanych z COVID-19. W tym badaniu szacowana skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 70 proc. Badanie nie osiągnęło założonego przez firmę celu wykazania konsekwentnego polepszenia symptomów przez cztery kolejne dni. Mimo to oba badania potwierdziły 10-krotne zmniejszenie ładunku wirusa w organizmie pacjentów w ciągu pięciu dni w porównaniu do grupy placebo.

Już w listopadzie Pfizer wystąpił do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest do końca grudnia. Jeszcze przed nią prezydent USA Joe Biden zdecydował o kupnie 10 mln zestawów pigułek Paxlovidu, które mają być udostępniane pacjentom za darmo.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

KOMENTARZE
Newsletter