Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy z laboratorium AmerLab prowadzą badania pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika
Naukowcy z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim, jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, które pozwalają potwierdzić zarażenie wirusem Zika.

 

Wyniki ostatnich badań

Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

 

– W czasie badań prowadzonych w laboratorium potwierdziliśmy zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog z AmerLabu.

 

Osoby zarażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień. Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

 

Do analizy pobiera się próbkę krwi. – Obecność wirusa potwierdzamy metodami serologicznymi, oceniamy poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi – mówi dr Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW, współzałożycielka AmerLabu.

 

Nowe testy molekularne

Osoby powracające z podróży do egzotycznych państw będą mogły przebadać się w AmerLabie na obecność również innych wirusów. – W ciągu miesiąca będziemy mieć w ofercie badania molekularne w kierunku trzech wirusów wywołujących podobne objawy: Chikungunya, Denga; oraz w kierunku leiszmaniozy przenoszonej przez muchówki z Basenu Morza Śródziemnego oraz strefy tropikalnej – zapowiada dr Małgorzata Bednarska.

 

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab to spółka spin-off. Prowadzą je wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

 

 

KOMENTARZE
Newsletter