Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek zbadają chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt centralne laboratorium.

 

Toruńskie badania, które są częścią projektu realizowanego przez prof. Wiesława Kurzątkowskiego z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (NIZP), rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Przedstawiciele WHO wizytowali już Centralne Laboratorium Wydziału Chemii UMK - Pracownię Analiz Instrumentalnych. W czwartek 12 stycznia w Toruniu byli dr Umit Kartoglu i dr Isaac Gobina z Genewy, a także prof. Kurzątkowski z NIZP Państwowego Instytutu Higieny w Warszawie, który jest kierownikiem grantu.

 

- U nas wykonane będą badania metodą SEM-EDX, czyli skaningową mikroskopią elektronową z analizą pierwiastków. Czekamy obecnie na próbki szczepionki, ale ze względu na niskie temperatury jeszcze nie dotarły one do Warszawy. Będą pochodziły od kilku światowych producentów - powiedział dr Grzegorz Trykowski z Wydziału Chemii UMK.

 

Do przeprowadzenia badań naukowcom posłuży skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z detektorem rentgenowskim. Wizyta przedstawicieli WHO była także okazją do rozmów dotyczących dalszych możliwości współpracy toruńskiej uczelni z tą organizacją.

 

- Po zakończeniu tego projektu mamy nadzieję na kolejne realizowane we współpracy z prof. Kurzątkowskim. Nie ukrywam, że dla nas, chemików ten projekt nie jest stworzony, natomiast problem do rozwiązania jest częściowo chemiczny, dlatego zostaliśmy do niego zaproszeni. To, że przedstawiciele WHO gościli u nas, jest typowe dla takich grantów. Mamy doświadczenia z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), dla której obecnie kończymy jeden projekt, a w lutym zaczynamy drugi. ESA i WHO mają podobne procedury - dodał Trykowski.

 

W Pracowni Analiz Instrumentalnych naukowcy korzystają z aparatury służącej do badań struktury ciał stałych oraz jakościowej i ilościowej charakterystyki składu chemicznego ciał stałych i cieczy. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy jednostki specjalizują się w rozwijaniu doświadczalnych aspektów analizy jakościowej i ilościowej powierzchni ciał stałych.

 

- Nasze laboratorium wyposażone jest w tzw. dużą infrastrukturę badawczą do badań chemicznych, która daje wiele możliwości. Jesteśmy przygotowani na projekty interdyscyplinarne i takie realizujemy przynajmniej od 15 lat. Co roku składamy wnioski o uzupełnienie naszej aparatury - zakończył Trykowski.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

KOMENTARZE
Newsletter