Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Neuroprotekcyjne chemioterapeutyki?
Magdalena Szkup, 24.07.2013 , Tagi: alzheimer, rak, nowotwór
Pacjenci z nowotworem, szczególnie leczeni chemioterapią – są o wiele mniej narażeni na chorobę Alzheimera (Alzheimer Diease, AD) niż ich rówieśnicy nie obarczeni chorobą nowotworową – stwierdzili naukowcy Boston VA Medical Center, potwierdzając tym samym wcześniejsze przypuszczenia. Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie na próbie 3,5 miliona pacjentów. Stwierdzili odwrotną zależność pomiędzy częstością występowania większości różnych rodzajów nowotworu i choroby Alzheimera.

Zarówno Choroba Alzheimera jak i choroby nowotworowe częściej dotyczą osób starszych. Jak się okazuje, jedno schorzenie zmniejsza ryzyko wystapienia drugiego. Opisywana zależność dotyczy zwłaszcza osób leczonych chemioterapią. W celu wyznaczenia zależności stosowano badania kliniczno-kontrolne, retrospektywne. Pozwalają one odnaleźć przyczynę zdarzeń zdrowotnych w przeszłości. Ich początek ma miejsce w przeszłości. Na podstawie takich analiz stwierdzono odwrotną zależność między częstością występowania różnych rodzajów raka i ryzyka choroby Alzheimera (AD, Alzheimer Disease), w przeglądzie prawie 3.5 miliona amerykańskich pacjentów, którym udało się wygrać walkę z nowotworem. Wyniki są podobne do tych, które niedawno opublikowano po przebadaniu miliona mieszkańców północnych Włoch.

Po leczeniu raka wątroby ryzyko było najniższe (współczynnik ryzyka 0.49), następnie osoby ocalałe z rakiem trzustki (HR 0,56), rak przełyku (0,67) i szpiczak mnogi (0,74) – jak informuje geriatryczne centrum edukacji i badań klinicznych z Bostonu VA Medical Center.

Osoby, które miały raka prostaty wykazywały niewielkie, ale znacznie wyższe ryzyko dla występowania Choroby Alzheimera. Nie jest do końca wyjaśnione, dlaczego nowotwór prostaty wyróżnia się wśród innych na tym tle.

 

Podobne wyniki do badaczy z Bostonu otrzymano we Włoszech, w badaniu prowadzonym na ponad milionie mieszkańców. W badaniach stwierdzono zwiększającą się częstość zapadania na chorobę Alzheimera oraz nowotwory wraz z  wiekiem. Co istotne, zależność łącząca te dwa schorzenia jest odwrotna – starsze osoby z rakiem wykazują zmniejszone ryzyko występowania choroby Alzheimera (nawet o 35%, zależność niemal u wszystkich analizowanych podgrup), i odwrotnie – ryzyko występowania nowotworu u pacjentów z nowotworem była zmniejszona o połowę.

Dr Frain, Badaczka z Bostonu zauważyła, że poprzednie badania prospektywne kohortowe dostarczały wniosków, że osoby starsze z rakiem miały zmniejszone ryzyko dla choroby Alzheimera. Obecne badania Bostońskich badaczy dostarczyły dużej liczby badanych i typów nowotworów, co dostarcza wiarygodności postawionym wnioskom.

wpływ chemioterapii na alzheimera

Odkryto, że leczenie chemioterapią daje dodatkową ochronę w prawie wszystkich typach nowotworów. Czy może to sugerować, że niektóre formy chemioterapii mogą mieć działanie neuroprotekcyjne? Jak wiadomo, Choroba Alzheimera jest postępująca, neurodegeneracyjną chorobą z otępieniem. Należy zbadać poszczególne kategorie leków przeciwnowotworowych by zbadać wspólne elementy między procesem nowotworzenia i Chorobą Alzheimera w odniesieniu do ekspresji białek i szlaków biochemicznych. Mogłoby to stanowić sposób na opracowanie całkiem nowych metod leczenia.

Źródła

Massimo Mussico et. al; Inverse occurrence of cancer and Alzheimer disease, Neurology, July 10, 2013

http://www.neurology.org/content/early/2013/07/10/WNL.0b013e31829c5ec1.short

KOMENTARZE
Newsletter