Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy opioid zatwierdzony przez FDA
2 listopada br. FDA zatwierdziło nowy, szybko działający lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Działa on 1000 razy silniej niż morfina i 10 razy silniej niż fentanyl, który jednocześnie uważany jest za jeden z najgroźniejszych narkotyków na świecie. Dsuvia (sulfentanyl) wywołuje jednak wiele kontrowersji, szczególnie w USA, gdzie panuje epidemia opioidowa.
 
 
 
 
Dsuvia to preparat, którego mechanizm działania opiera się na pobudzeniu receptorów opioidowych typu m1i m2, d i k. Sulfentanyl największe powinowactwo wykazuje w stosunku do receptora m1, który odpowiada za przenoszenie odczucia bólu, mniejsze natomiast w stosunku do receptora m2, wywołującego działania niepożądane, takie jak depresja oddechowa.
 
Ze względu na bardzo silne działanie substancja może wywoływać wiele działań niepożądanych, z czego najczęstsze to: depresja ośrodka oddechowego, bezdech, sztywność mięśni (zwłaszcza mięśni klatki piersiowej), miokloniczne drżenie mięśni, spadek ciśnienia tętniczego, bradykardia, nudności, wymioty, zawroty głowy, euforia, zwężenie źrenic, zatrzymanie moczu, świąd i bóle w miejscu wstrzyknięcia. Opioid produkowany jest w postaci tabletki, którą podaje się pacjentowi podjęzykowo za pomocą specjalnego aplikatora, który umożliwia precyzyjne podanie tylko jednej dawki na raz.
 
Wskazaniem do stosowania Dsuvii jest znieczulenie w zabiegach chirurgicznych u pacjentów poddanych intubacji dotchawiczej i mechanicznej wentylacji, a także jako środek przeciwbólowy oraz znieczulający.
 
W związku z ogromnym ryzykiem uzależnienia w przypadku stosowania tej substancji preparat będzie podlegał ścisłej kontroli w USA. Kraj ten od wielu lat zmaga się z problemem uzależnienia od opioidów. Sytuacja jest dramatyczna – aż 2,5 mln Amerykanów przyjmuje środki opioidowe, a z powodu przedawkowania wydawanych na receptę narkotycznych leków przeciwbólowych w poprzednim roku zmarło aż 40 000 osób. W związku z tym wielu specjalistów bardzo sceptycznie podchodzi do wprowadzenia na rynek kolejnego, niezwykle silnego opioidu. Amerykanie obawiają się, że wprowadzenie do obrotu tak silnego preparatu pomoże zarobić dilerom i tylko pogłębi problem uzależnień w kraju. 
 
Dsuvia w USA nie będzie wydawana na receptę, nie będzie nawet dostępna w aptekach. Lek ten będzie można otrzymać jedynie w placówkach medycznych i oddziałach ratunkowych w szpitalach. Komisarz FDA, dr Scott Gottlieb wydał oficjalne oświadczenie w którym odniósł się do tego problemu, podtrzymując decyzję zalegalizowania Dsuvii. Podkreślił jednocześnie, że zostaną podjęte specjalne środki ostrożności, które ograniczą nadużycie oraz nieprawidłowe stosowanie leku. Przeciwnicy uważają jednak, że agencja FDA nigdy wcześniej nie była w stanie kontrolować użytkowania żadnego opioidu, dlatego szanse na jakąkolwiek poprawę są niewielkie.
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter